CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı’nın erken seçim eğiliminde olduğunu iddia ederek, “Cumhurbaşkanı AKP’nin görevi devretmeden yani şu andaki hükümetin görevi devretmeden bir hükümetle seçimlere gitme arayışı içerisinde, tablo ortada” dedi.
“KATLİAM GİBİ KAZA”
Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 15 kişinin hayatını kaybettiği Manisa’daki kazaya değinerek, “Ne yazık ki yine katliam gibi kazada 15 yurttaşımızı kaybettik. Türkiye ne yazık ki böylesine katliam gibi kazaların, iş cinayetlerin yaşandığı bir ülke haline dönüştü” dedi.
7 Haziran seçimlerinden  bir aya yakın bir zaman geçtiğini, Meclis’te yemin töreni yapıldığını belirten Gök, önceki uygulamalarda milletvekillerinin yemininden bir ya da iki gün sonra hükümet kurma görevi verildiğini söyledi. Hükümet kurma görevinin kime verileceğinin belli olmadığını ifade eden Gök, “Cumhurbaşkanı bu konuda görevini yapmamaktadır” dedi.
Meclis Başkanı’nın tavrını da eleştiren Gök, “Meclis’in Başkanlık Divanı oluşturulmamıştır. Meclis’in komisyonlarının oluşturulması gerekmektedir” dedi.
MECLİS BAŞKANI’NA
SESLENDİ
Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’a seslenen Gök, “Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumu niçin geciktiriliyor? Danışma Kurulu niçin toplantıya çağrılmıyor? Sayın Meclis Başkanı’na buradan sesleniyorum. Derhal Başkanlık Divanı’nın oluşumunu, komisyonların oluşumunu sağlayınız” dedi. Gök şöyle devam etti: “Başkanlık Divanı oluşturulmuyor, komisyonlar oluşturulmuyor, RTÜK üyesinin seçimi yapılmıyor, çok önemli Suriye gibi bir konuda Meclis’e bilgi verilmiyor ama 7 Haziran seçimlerinde iktidarını kaybetmiş bir parti harıl harıl çalışıyor, atamalar yapıyor.”
“663 ÜST DÜZEY ATAMA”
Yapılan atamalara işaret eden Gök, “İktidardan düşmüş olan AKP Hükümeti istifasını Cumhurbaşkanı’na sunup bu istifası kabul edildiği süreçten bugüne kadar çıkartmış olduğu kararnamelerle 663 üst düzey atamayı gerçekleştirmiştir. Nedir bu telaş, yangından mal mı kaçırıyorsunuz, bu teamüllere uygun mudur, ahlaka uygun mudur? İktidardan düşmüş bu geçici hükümetin yaptığı bütün bu atamaların tümü hukuken, siyaseten, teamüllerimize ve ahlaka aykırıdır” açıklamasını yaptı.