Gökçek’e doğum günü pastası hazırlayalım

0
296

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 20 Ekim Cuma günü 69 yaşına giriyor. Ömrünün neredeyse üçte birini aynı görevde, koltukta geçirmiş. Daha uzun sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllar dileriz ama yaşananlara bakınca Başkanın belki de hayatının en kötü doğum günü.

Hale bakın, yüksek makamlar, Başkana doğum günü hediyesi olarak “görevden alma, işten çıkarma, istifa et” kağıdı gönderiyorlar. Ne üzücü, ne hazin, ne buruk bir durum. Bari yeni yaşından birkaç gün alıp öyle gönderilseydi bu hediye? Yıllar sonra “69. yaş gününü nasıl kutladınız” diye sorulsa, “galiba beni görevden almışlardı” ya da “istifa etmiştim” deyip derin düşüncelere dalacaktır.

Anlaşılan, Gökçek, yeni yaşını “Büyükşehir Belediye Başkanı” sıfatı düşmüş olarak kutlayacak, tabii buna kutlama denirse!
Şimdi Başkanının doğum günü en iyi şekilde kutlaması ve üzüntüsünü, acısını, kederini, efkârını hafifletmek için pastacılara sesleniyoruz ve diyoruz ki Başkan Beye öyle bir pasta yapın ki “görevden ayrılışı, uzaklaştırılması, azil edilmesi, istifaya zorlanması” kadar anlamlı olsun.
Birkaç öneri: Ankara’nın genel görünümünü anlatan bir pasta çok sıradan olur. Onu herkes yapar. Ayrıca CHP’liler, “Gökçek Ankara’nın pastasını, pastanın da kremasını yedi” diye lâf çıkarırlar, bu işlere girmeyelim.

Bunun yerine, örneğin; on bin defa altıdan geçsek bile ne işe yaradığı anlaşılmayan şu şehir giriş kapılarından bir pasta, fena olmaz. Ya da şehre akıttığı ve binaların tesisatlarını çökerten berbat Kızılırmak suyunu yansıtan, üzerine “suyumuz sağlıklıdır, zehirlemez” yazılı bir pasta? Unutulmaz.
“Bana oy vermiyorlar” diye yıllarca bir çivinin çakmadığı Çankaya’nın delik deşik yollarını, Ankara’nın eski simgesi Hitit Güneşini, dünya mimari, inşaat yapım kural ve tekniklerini ve de hayal gücünü zorlayarak yapılan, çıkışı görülmeyen, her yağmurda su basan alt geçitleri, bir anda dört şeritten iki şeritte düşen caddeleri, açılışını yapamayacağı anlaşılan tema parkı anlatan bir pasta? İyi gider.

Temelini atıp “üç gün sonra bitecek, beş güne tamam” deyip bir hiçbirini bitiremeyeceği anlaşılınca devletin el koyduğu ve milyarlarca lira harcanarak tamamlanan ve de zararına çalışan metro, hafif raylı projeler. Hoş olur.

Belki de “tükürürüm böyle sanatın içine” dediği heykelli bir pasta? Tam anlamıyla nostalji yüklü, göz yaşartıcı.
Eskişehir bulvarında, Çayyolu’nda orantısız binaların görüntüsü, Armada’nın karşısında yola sıfır, iki de bir söküp yapılan ve de ne olacağını kimsenin bilmediği çelik yığını ya da Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinin ağaçlı eski hali de “neydi, ne oldu” konseptinde övgü alabilir. Buna alternatif, orasından burasından girilerek yok edilen Atatürk Orman Çiftliği’nin eski görüntüsü, ne dersiniz?
Kendi boyunu aşan ancak hangi hayvana benzediği anlaşılmayan veya seymenlerden başka her şeyi anlatan şehir maskotlardan bir pasta? “Misket” oyun havasıyla afiyetle yenilir.

Bu arada sevgili pastacılar, sakın parti simgesi, büyüklerle mutlu mesut günlerden kalan fotoğrafların basıldığı pastalar filân yapmayın. Nihayette bu pasta kesilecek, yenilecek, yanlış anlaşılır.
Yapacağınız pastanın üzerine 24 mum dikmeyi unutmayın. Bir de lütfen bol servis tabağı hazırlayın; birkaç dilim Beştepe’deki Külliyeye, Söğütözü’ndeki parti genel merkezine, Başbakanlığa göndeririz. Bir dilim de Kadir Topbaş abimize kargo yaparız. Bir özel tabak da Bülent Arınç’a göndermezsek ayıp olur.
Ankara’nın hali ortada, pastada hayal gücü size kalmış. Hemen işe koyulun, sürpriz yapın ama elinizi çabuk tutun. Başkan Beyi doğum günü pastasını yemeden uğurlamayalım.
Happy birthday, “Reis’ten re’sen emekli Melih Başkan”