Migrants from North Africa arrive, escorted by Italian Guardia di Finanza, at the southern Italian island of Lampedusa in this March 24, 2011 file picture. Thousands of Eritreans attempt each year to make a trip to reach Europe, fleeing one of Africa's poorest and most isolated nations, a place where army conscription with pitiful pay can last years. Many die on the trek. Probably all of the more than 360 migrants who drowned in a shipwreck near Italy's coast in October 2013 were Eritrean, though many are still unidentified. To match Feature ETHIOPIA-ERITREA/MIGRANTS. REUTERS/Alessandro Bianchi/Files (ITALY - Tags: SOCIETY IMMIGRATION)

Gün geçmiyor ki başta Suriyeliler olmak üzere Türkiye’ye sığınan göçmenler ciddi bir polisiye olaya karışmamış olsun. Kimi çete kuruyor, kimi soygun yapıyor, kimi adam vuruyor. Hemen her cezaevinde Türklerin yanı sıra göçmenler de var artık…

Önceki gün İstanbul-Sultangazi’de bir göçmen, bir vatandaşımızı öldürdü. Bu yüzden olaylar çıktı, mahalle halkı göçmenlerin kaldığı binaları bastı. Yine önceki gün Mersin’de bir göçmen cinayet işledi.

++

Türkiye’nin iç savaştan kaçarak gelen göçmenlere kucak açması doğruydu, insanlığın gereğiydi. Onlar için şimdiye kadar harcanan 25 milyar dolara da söyleyecek sözüm yok.

Ancak, göçmenlerin belli yerlerde ikamete mecbur edilmeyip 81 vilayete dağılmalarına izin verilmesi büyük yanlış oldu.

++

Bu yanlıştan hiç olmazsa şimdi dönülmelidir.

İlk etapta şunlar yapılabilir:

1)Doktor, mühendis, öğretmen, hemşire, ebe gibi göçmenler Türk vatandaşlığına alınarak ihtiyaç duyulan yerlerde istihdam edilmelidir.

2)TOKİ’nin öncülüğünde göçmenler için birkaç kent kurulmalı, onların yurt genelinde pimi çekilmiş el bombası gibi dolaşması önlenmelidir.

3)Suriye’de iç savaşın sona ermesi ve kalıcı bir barışın tesisi için daha fazla gayret gösterilmeli, ülkemizdeki göçmenlerin önemli bir bölümünün tekrar evlerine dönmelerinin yolu açılmalıdır.

4)Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenlere engel olunmamalı, hatta onların gidişi kolaylaştırılmalıdır.

++

Ak Parti’nin referandumda beklediği oranda evet oyu alamayışının ardındaki nedenlerden birinin de izlenen göçmen politikası olduğunu düşünüyorum.

İktidar, göçmenlerin daha büyük sorunlara neden olmaması için gerekli adımları bir an önce atmalıdır.