SAMSUN’da ‘Tecrübe Paylaşımı’ programda konuşan Doç.Dr.Kürşat Demiryürek, “Girişimci, çevresindeki fırsatları görebilen ama sadece bunları bilen değil bunu bir iş planına dönüştüren, organize eden, ürünü pazarlayan ve bunun sonucunda da para kazanan insandır” dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Fahrettin Tosun Konferans Salonu’nda, TÜBİTAK tarafından desteklenen ‘Bütüncül Bir Yaklaşım ile Girişimcilik Eğitimi’ projesi kapsamında ‘Tecrübe Paylaşımı’ programı düzenlendi. Konferansa OMÜ Rektör Yrd.Prof.Dr. Şenol Eren, Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Fahrettin Ulusoy, Proje Yürütücüsü Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Kürşat Demiryürek, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeleri Dr.Gülay Atik ve Ümit Ayla, KOSGEB Uzmanı Nebahat Livaoğlu, Proje Eğitmeni OMÜ Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış konuşmasını yapan Doç.Dr.Kürşat Demiryürek, projenin 1601 TÜBİTAK Projesi kapsamında derslere destek niteliğinde oluşturulduğunu anlatarak günümüzde en önemli özelliğinin bilginin yanında sahip olunan sosyal sermaye olduğunu belirterek, “Girişimci, çevresindeki fırsatları görebilen, ama sadece bunları bilen değil bunu bir iş planına dönüştüren organize eden, ürünü pazarlayan ve bunun sonucunda da para kazanan insandır. Girişimcilik sadece eğitimle olmuyor. Bunun yanında mutlaka network oluşturulması gerekiyor. Yani sosyal medyayı kullanmaktır. Kısaca projemizin amacını üniversite içerisinde girişimcilik ekosistemini oluşturmaktır” dedi.
Girişimciliğin çok yeni bir kavram olduğunu dile getiren Prof.Dr.Şenol Eren, bir girişimcide olması gereken özellikleri anlatarak, “”İyi bir girişimci olmak için okumanın yanı sıra bilgili, yetenekli ve cesaretli olmak gerekir. Girişimci aslında yönetici değildir, girişimcide artı olması gerekiyor. Örneğin şu anda ben bir yöneticiyim ama sizler inşallah bizleri aşacaksınız ve üniversitemize artı değer kazandıracaksınız” diye konuştu.
İşadamı Fahrettin Ulusoy ise, toplantının amacına yönelik hayatından kesitleri ele alarak öğrencilere iş hayatından bahsetti. Öğrencilere sevdikleri işleri yapmasını ve hayata pozitif bakmaları gerektiğini öneren Ulusoy, iş hayatında güvenilir olmanın en büyük sermaye olduğunu dile getirdi.