Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, “Mobilde saniyede 1 gigabit hızını, 1 Nisan’dan itibaren Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda müşterilerimize sunacağız. Böylece Türk Telekom, en hızlı 4,5G’den 3 kat daha hızlı olan Giga 4,5G teknolojisini Türkiye’de müşterilerine sunabilen ilk operatör olacak” dedi.

Türkiye’nin 4,5G’ye geçişine sayılı günler kala Türk Telekom, CEO Rami Aslan evsahipliğinde düzenlediği basın toplantısı ile, şirketin 4,5G vizyonuna ve çalışmalarda gelinen son duruma ilişkin bilgi verdi.
Toplantı 4,5G ile değişecek iletişim ve eğlence anlayışını yansıtmak amacıyla “sanal gerçeklik” video gösterimi ile başladı. Böylece sanal gerçeklik teknolojisi Türkiye’de ilk kez Türk Telekom’un basın toplantısında kullanılmış oldu.
“4.5G ile başlayan dönemde, sunduğumuz fiber güçlü 4,5G hizmetiyle müşterilerimize, en yüksek hız, kapasite ve kaliteli hizmetin güvencesini veriyoruz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, Türk Telekom müşterileri, en yüksek performansı, en güvenilir ve kesintisiz bağlantıyı bizimle yaşayacak” diyen Aslan, şunları kaydetti:
“Tüketiciler, 4.5G’de farkı Türk Telekom’un fiber güçlü 4.5G’si ile daha iyi anlayacaklar. 4,5G hizmetini müşterilerimize ulaştırmak için en kritik frekanslarda en geniş bant aralığına sahibiz.
4,5G hizmetlerinde spektrum çok önemli. Ama en az onun kadar önemli bir şey var ki o da fiber altyapısı. Türk Telekom olarak 4.5G’de abone başına hem en geniş frekans aralığına hem de kaliteyi kesintisiz bir şekilde sunabilmek için 4.5G baz istasyonlarını 81 ilde çepeçevre saran fiber ağa sahibiz.
Bu avantajımızı müşterilerimize dünyanın en yüksek hızını ve benzersiz veri indirme ve yükleme kapasitesini sunarak yansıtacağız. Diğer bir ifade ile biz Türk Telekom olarak, 4,5G’deki farkımızı fiber gücümüzle göstereceğiz.”
Aslan, ilk günden itibaren tüketicilerin, fiber güçlü 4,5G’nin farkını yaşayacaklarına işaret ederek, “Sadece en yüksek hıza değil, en yüksek kapasiteye de bizim müşterilerimiz sahip olacak. Türkiye’nin her yerinde fiberi olan tek telekomuz. 4,5G’de konuşulan hızları verebilmek için fiber altyapısına da sahip olmak lazım” değerlendirmesinde bulundu.
Fiber uyumlu baz istasyonlarının sayılarının her geçen gün arttığı bilgisini veren Aslan, “Avrupa’da fiberle bağlı baz istasyonlarının toplam baz istasyonuna oranı yüzde 20. Bizim birinci günde bu seviyemiz yüzde 70 olacak. Avrupa’nın hızı bize göre oldukça düşük. Türk Telekom müşterilerinin yaşayacağı 4,5G deneyimi, Avrupa’dan daha iyi olacak” dedi.