ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanı ve Birleşmiş Milletler’in eski üst düzey yöneticisi ve insan hakları uzmanı David Phillips, Türkiye ve “çözüm süreci”ne ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Washington’un Türkiye’ye bakışının değiştiğini, Türkiye’nin Gezi olaylarından beri NATO üyeliğine “uygun olmadığını” öne sürdü

ERBİL (ANKA) -ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanı ve Birleşmiş Milletler’in eski üst düzey yöneticisi ve insan hakları uzmanı David Phillips, Türkiye ve “çözüm süreci”ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Washington’un Türkiye’ye bakışının değiştiğini, Türkiye’nin Gezi olaylarından beri NATO üyeliğine “uygun olmadığını” öne sürdü.
Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Çalışmaları Direktörü David Phillips,  Kuzey Irak’ta yayın yapan Rüdaw’a verdiği röportajda, Washington’un Türkiye’ye bakışının değişmekte olduğunu savundu. “Türkiye’nin NATO müttefikliğine ne kadar uygun olduğu konusunda giderek büyüyen bir tartışma var. NATO, güvenlik ittifakından daha fazla, bir ortak değerleri olan ülkeler topluluğudur.  Gezi’den beri Türkiye, NATO üyeliği kriterlerini karşılamıyor” görüşlerini yerine getirdi.
“Kürt Baharı” ve “Ortadoğu’nun Yeni Haritası” adlı kitapların yazarı David Phillips,  7 Ekim 2007’de ‘PKK’nın Silahsızlandırılması, Dağıtılması ve Toplumla Kaynaştırılması’ raporunu, ardından da 4 Haziran 2009’da ‘Türkler ve Iraklı Kürtler Arasında Güvenin Kurulması’ başlıklı raporu yayınladı.
Ayrıca Philips röpörtajında, Kürt sorunu ile ilgili Ankara’nın bir yaklaşımını eleştirirken de “AKP Hükümeti hala Kürtlere siyasi ve kültürel bir hak vermiş değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan hala tahrik edici bir dil kullanıyor ve PKK’ya ‘terör örgütü’ diyor. Türkiye barışta ciddiyse o zaman demokratik özerklik sağlamak için anlamlı adımlar atmalı. Değilse eğer, o zaman gerçekten de durum riskli bir boyutta demek ki, Türkler ve Kürtler’in bunu istediğini sanmıyorum” dedi.

“AKP KÜRT
SORUNUNU ÇÖZEBİLİR”

“Ben politik diyaloğu destekliyorum. Ancak bugün ortada ne barış ne de süreç var” iddiasında bulunan Phillips, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt sorununa kesin bir çözüm bulması için tarihi fırsatı boşa harcadığını savunuyor.
AKP’nin Kürt sorununu çözebileceğini belirten Phillips, bunun için hükümetin barışa yönelik ilkeler ve taahhütlerle hareket etmesi gerektiğini vurguladı. “Barış süreci ile politik oyunlar oynamak yalnızca Kürtler’i kendi aleyhine çevirir ve PKK’yı da yeniden radikalleştirir” dedi.