Parti liderlerinin birbirleri hakkında meydanlarda seslendirdikleri suçlama ve hakaretlerin seçimin yapılmasıyla sona ereceğini düşünmek fazla iyimserlik olur.
Sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın siyasi gerilimin devam etmesi beklenmelidir.
Ak Parti’nin tek başına iktidar olması, ancak Anayasa’yı değiştirip başkanlık sistemini getirecek çoğunluğu yakalayamaması Davutoğlu’nun başbakanlık koltuğundaki yerini sağlamlaştıracak, ancak bu defa Hükümet ile Cumhurbaşkanlığı arasında yetki tartışmaları yaşanmaya başlanacaktır.
Yeni bir seçim yenilgisi muhalefet partilerini karıştıracak CHP, MHP ve HDP’de yeni lider arayışları ortaya çıkacaktır.
++
Sandıktan tek parti iktidarı değil de koalisyon çıkması işleri herhalde daha da karmaşık bir noktaya getirecektir. Koalisyon hükümeti Ak Parti öncülüğünde mi yoksa CHP tarafından mı kurulacaktır? Ak Parti kiminle koalisyon yapacaktır? CHP tarafından koalisyon hükümeti kurulmaya kalkılırsa MHP ve HDP aynı hükümette yer alabilecek midir? Seçim kampanyası boyunca rakiplerini ağır biçimde suçlayanlar aynı hükümet çatısı altında nasıl oturacaktır?
HDP’nin baraja takılması bu defa farklı sorunların doğmasına neden olacak, “Barış Süreci”nde Hükümetin muhatabının kim olacağı sorusu gündeme gelecektir. Ayrıca HDP’nin Meclis’e girememesi durumunda PKK’nın takınacağı tavır, silahlı eylemlerine yeniden başlayıp başlamayacağı da şu aşamada bilinmemektedir.
++
Uç bir örnek vereyim: Ak Parti yüzde 50 oy aldı, tek başına iktidar oldu, Anayasa’yı değiştirmek için harekete geçti.
Böyle bir durum bile siyasi istikrar değil büyük bir kavga getirecek, Parlamenter rejimin diktatörlüğe dönüştürülmek istendiğini belirten muhalefet sokağa dökülecektir.
MHP lideri Devlet Bahçeli, Ak Parti’nin seçimde yüzde 52’den aşağı oy alması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini, çünkü geçen yıl Ağustos ayında Erdoğan’ın yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı olduğunu belirtmiştir. Yani muhalefetin sessiz-sakin oturması için Ak Parti’nin yüzde 50 oy alması bile yetmeyecektir.
++
Sonuç olarak, sadece iklimsel değil siyaseten de çok sıcak bir yaza giriyoruz.
Türkiye’de demokrasi kültürü gelişip sandıktan çıkan sonuçlara herkesin saygı göstermesi sağlanıncaya kadar siyasi tartışmalar, gerilimler, kavgalar ne yazık ki bitmeyecektir.