11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aktif siyasete geri dönüp dönmeyeceği konusunda, “Şüphesiz ki tabii ki. Gerçekten bir ihtiyaç, gerçekten benim daha yapabileceğim konusu olursa ona bakarım. Ama kariyer açısından değil tabii ki şüphesiz. Benim konumumdaki bir insan, doymamış gibi bir siyasi merak içerisinde olamam. Bir ihtiyaç söz konusu olursa o ayrı bir mevzu. Ama şimdi bütün arzum arkadaşlarımın başarılı olması” ifadelerini kullandı.11. Cumhurbaşkanı Gül, NTV’de yayınlanan bir televizyon programına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Gül’ün İstanbul’daki ofisinde gerçekleştirilen programda, gazeteciler Ali Bayramoğlu, Murat Yetkin ve Ayşe Böhürler, Oğuz Haksever’in yönetiminde Gül’e sorularını yöneltti.
“SADECE TÜRK AİLELERİ AĞLAMIYOR, KÜRT AİLELERİ DE AĞLIYOR”
7 Haziran seçimlerinin ardından güçlü bir hükümetin kurulmasını çok faydalı gördüğünü belirten Gül, “Her iki taraftan da liyakat esaslı insanlardan kurulacak bir hükümet ancak bakanlar çok partizan olursa koalisyon hükümetleri yürümez. Ama liyakat esaslı insanlar konulursa çok faydalı olurdu ve Türkiye’deki sıkıntılar giderildi. Güzel hizmetler yapılabilinirdi ve birçok polemik konusu olan konular polemik konusu olmaktan dışarı çıkar düşüncesinde teşvik etmiştim” diye konuştu.
Teröre hiçbir haklı gerekçe gösterilmeyeceğini söyleyen Gül, “Şiddetle terörün karşısında durmalı ve reddetmeliyiz. Üzülerek görüyorum. ‘Az gittik dere tepe düz gittik’ diye bir söz vardır. Bir de bakmışız ki ‘ 6 arpa boyu yol gitmişiz’ derler. Türkiye’nin birden bire böyle bir ortama girmesini üzüntüyle karşılıyorum. Bugün buna bir gerekçe yok. Terör örgütünün, PKK’nın, ne yaptığının farkında mı değil mi, kim tarafından, nasıl kullanılıyor, nasıl motive ediliyor. Bunlar çok sorgulanacak şeyler. Ortada bir gerçek var ki sadece Türk ailelerinin ocağına ateş düşmüyor. Sadece Türk aileleri ağlamıyor. Kürt aileleri de ağlıyor. Herkesi ağlatıyorlar.