KAYSERİ Valisi Orhan Düzgün, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (ORAN) desteği ile Kordon Kanı ve Doku Bankası’nın kurulacağı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde (GENKÖK) incelemede bulundu. Düzgün, “GENKÖK, Biobank ile daha güçlü hale gelecek” dedi.

Vali Düzgün, beraberindeki Bozok Üniversitesi Rektörü ve ORAN Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Talas Kaymakamı Zekeriya Güney, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve ORAN Genel Sekreteri Kamil Taşçı ile birlikte geldiği GENKÖK Merkezi’nde yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülhakim Coşkun ve GENKÖK Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul’dan bilgi aldı. Düzgün, Kordon Kanı ve Doku Bankası’nın toplam proje bedelinin 4.6 milyon TL olduğunu ve bunun da 3.5 milyon TL’sinin ORAN tarafından karşılanmasının planlandığını ifade ederek, alanında lider konumda olan GENKÖK Merkezi’nin bu proje ile daha da önemli bir konuma geleceğini belirtti. Orhan Düzgün, son derece modern bir şekilde yapılan ve uluslararası tam akrediteye sahip Türkiye’deki tek merkez konumundaki GENKÖK’ün, ülkede ilk kez yüzde 100 yerli olarak üretilen aşının üretiminin yapıldığı merkez olduğunun altını çizerek, Türkiye için böylesine önemli bir projeye ORAN olarak destek verecek olmalarının memnuniyetini yaşadıklarını kaydetti. Kurulacak Kordon Kanı ve Doku Bankası ile Türkiye’nin uluslararası bilim camiasında da adından söz ettireceğini vurgulayan Vali Düzgün, bunun ülkemiz ve bilim insanları açısından önemli olduğu kadar, yararlanacak hastalar açısından da önemli bir eksikliği gidereceğini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülhakim Coşkun ise GENKÖK bünyesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, şunları kaydetti:

“Son yıllarda Erciyes Üniversitesi, devletimizin de değişik projeleri çerçevesinde araştırma üniversitesi olma yönünde önemli adımlar attı. Bununla ilgili 30’un üzerinde araştırma merkezimiz var. Ancak son yıllarda ülkemizin de ihtiyaçlarını göz önüne alarak sağlık alanında özellikle yatırımlar yapıyoruz ki bunlar içerisinde ilaç ve aşı konusunu ana konulardan birisi olarak belirledik. GENKÖK merkezini 13 ayrı birim olarak belirtebiliriz. Biobank bunlar içerisinde çok önemli bir merkez. Çünkü ilaç, aşı ve sağlık araştırmaları dediğimizde data, veri çok önem taşıyor ve bir çok çalışmanın da hızlı ilerlemesine olanak sağlıyor. GENKÖK, bir araştırma merkezi ama aynı zamanda mezuniyet sonrası hizmet veren de bir alt yapı. O yüzden de GENKÖK bünyesinde Kök Hücre Ana Bilim Dalı ile Biyoenformatik Anabilim Dalı’nı kurduk. Bu her iki ana bilim dalında da mezun olmuş, tıp, eczacılık veteriner ve diş hekimliğinden mezun olan kişiler burada master eğitimlerini yapıyorlar.”

Prof. Dr. Coşkun, ORAN’ın sağlayacağı destek ile kurulacak bankanın önemine işaret ederek, Vali Düzgün’e bugüne kadar verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. GENKÖK Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul da merkezde yürütülen çalışmalar ve ‘Kordon Kanı ve Doku Bankası’ projesi hakkında Vali Düzgün ve beraberindekilere bilgi verdi.