Erzincan Gönüllü Gençler Derneği üyeleri, yalnız yaşayan ve 4 aylıkken düşmeye bağlı yürüyemeyen 56 yaşındaki Seyhat Cankut’a yardım eli uzattı. Gönüllü gençlerin 3 katlı bir apartmanın bodrum katında oturan ve yürüyemediği için evden çıkamayan kadının evine asansör kurduğu Cankut, “Asansörle evden çıkıyor, tekerlekli sandalye ile hava alıyorum. Dünya varmış” dedi.

Kentte 2010 yılında yaşlı, kimsesiz, yetim, öksüzlere yardım amacı ile kurulan ve yaptıkları yardımlar ile adlarından söz ettiren Erzincan Gönüllü Gençler Derneği, yürüyemediği için sokağa çıkamayan, Seyhat Cankut’a umut ışığı oldu.

56 YASINDAKI SEYHAT CANKUT YAPILAN ASANSORLU SISTEM SAYESINDE APARTMANIN BODRUM KATINDAN DISARI CIKABILIYOR FOTO: DHA/RECEP DEMIRCI/ERZINCAN
56 YASINDAKI SEYHAT CANKUT YAPILAN ASANSORLU SISTEM SAYESINDE APARTMANIN BODRUM KATINDAN DISARI CIKABILIYOR
FOTO: DHA/RECEP DEMIRCI/ERZINCAN

Bayburtlu olan ve 4 aylıkken düşmeye bağlı olarak yürüyemeyen Seyhat Cankut, 1994 yılında ikinci evliliğini yapan Emrah Cankut ile yaparak Erzincan’a yerleşti. 1 yıl önce eşini kaybeden ve yalnız kalan Seyhat Cankut, eşinin ilk eşinden olan üvey kızının kendisine verdiği Demirkent Beldesin’deki 3 katlı bir apartmanın bodrum katında oturmaya başladı.

3 ayda bir aldığı engelli maaşı ile ve yakınlarının yardımı ile geçinen Seyhat Cankut, yürüyemediği için evde adeta hapis kaldı. Arada bir dışarı çıkmak isteyen Seyyah Cankut’a Gönüllü Gençler Derneği elini uzattı. Engelli Seyhat Cankut’u evinde ziyaret eden dernek üyeleri, evin salonundan pencere kısmına asansör yaptırmak için, hayırseverlerin kapısını çaldı. Kısa sürede toplanan 4 bin 500 TL ile asansör sistemi evin içerisine kuruldu. Mutluluğu gözlerinden okunan Seyhat Cankut, şunları söyledi:

“Artık şimdi sokağa çıkabiliyorum. Dışarı çıktığımda tekerlekli sandalyeme binip biraz hava alıyorum. Dünya varmış. Gençlere örnek yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Gönüllü Gençler Derneği Başkanı Faruk Kocatürk ise dernek olarak yaşlılara yardım ettiklerini yaptıkları ziyaret sırasında Seyhat Cankut’un yürüme engelli olduğu için evinden dışarı çıkamadığını öğrenince harekete geçtiklerini bildirdi. Kocatürk, “Teyzemiz için esnaf, halk destek verdi. Teyzemizin mutluluğuna ortak olduk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.