Aybaşı ya da ayın 15’ı gelince çalışanlar maaşlarını ceplerine koyuyorlar.

Ayın belirli günlerinde ise emekliler maaşlarını “yetmez ama ne yapalım” diye alıyorlar.
Esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi gelirlerini alınca işçi ve memur gibi giderlerini düşünürler.
Peki, gelirlerimiz bir ayda nasıl buharlaşıyor merak ettiniz mi?
TÜİK, Türk halkının en çok harcama yaptığı tüketim başlıklarını merak edip konu üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.
TÜİK’in verilerine göre, hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalarda en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamaları oluşturdu.
Detaylar yer almadığı için bilmiyorum ama yeni emlak vergi oranları bu harcamalar içinde yer alıyor mu?
Çünkü 2018’den itibaren Emlak vergilerinde fahiş artışlar da söz konusu olduğuna göre yüzde 25,2 olan konut harcamaları oranı emlak vergi artışı ile yüzde 30’lara çıkacaktır.
Yani gelirimizin üçte biri konut ve kira giderlerine harcanmaktadır.
“Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız” diyen siyasiler de hükümetler de bu rakamlı nasıl karşılayacak ve neler söyleyecekler çok merak ediyorum.
TÜİK’ten derlenen verilere göre ikinci sırayı yüzde 19,5 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları alırken toplam tüketim harcamaları içerisinde en düşük payı alan harcama grupları; yüzde 2,3 ile eğitim ve yüzde 2 ile sağlık harcamaları oldu.
Eğitim ve sağlık devlet okul ve hastanelerinden alınırsa elbette rakamlar ve oranlar böyle düşük olur.
Ancak özel okullarda çocuklarını okutanlar ile özel hastanelerden yararlananlar açısından TÜİK’in bir araştırma yapmasında da yarar var.
Kreşlerden başlayarak üniversite eğitimini özel kurumlarda yaptıran aileler gelirlerinin yüzde kaçını eğitime harcıyorlar acaba?
HANE BAŞINA AYLIK TOPLAM 3 BİN 406 LİRA HARCANDI
Türkiye’de geçtiğimiz yıl hane başına aylık harcama 3 bin 406 lira olurken bu rakam bir önceki yıl 3 bin 43 lira oldu. En çok harcamanın yapıldığı ilk beş başlıkta; kira ve konut ödemelerine aylık ortalama 858 TL harcama yapılırken, gıda ve alkolsüz içeceklere 665 TL, ulaştırmaya 618 TL, lokanta ve otellere 216 TL, mobilya ve ev eşyasına ise 215 TL harcama yapıldı.
HABERLERDE DE ÖNDE
Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya analizine göre kira ve konut ödemeleriyle ilgili medyaya yıl boyunca 49 bin 468 basın yansıması tespit edilirken haberler içerisinde emlak ve kira ödemelerinde yaşanan artışlar geniş yansıma buldu. Gıda ile ilgili 131 bin 593, ulaşım ile ilgili ise 59 bin 240 haber yansıması tespit edildi. Sağlıkla ilgili ise medyaya 326 bin 700 haber yansıması çıktığı belirtilirken harcamanın en az olduğu sağlık, medyanın en çok konuştuğu başlık oldu.