Türkiye’de çalışan Hollandalı Gazeteci Frederike Geerdink, “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla hakkında, dava açılıp 5 yıla kadar hapsi istenmesinin ardından, “Umarım bu dava Kürt sorununa olan ilgiyi artırır.

Türkiye’de Kürtler her gün gözaltına alınıyor ve bu çok umursanmıyor. Terörle mücadele yasası çok büyük ölçüde kötüye kullanılıyor” dedi.

Geerdink’in İngiliz Independent Gazetesinde yayınlanan söyleşisine göre geçen ay Diyarbakır’daki evinde çalışırken kapısının birden çalındığı, gelenlerin tepeden tırnağa silahlı terörle mücadele polisleri olduğu belirtiliyor.
Söyleşiyi yansıtan BBC Türkçe’ye göre, Geerdink, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İddia ile konuşuyorum. Ne Avrupa’sında ne diğer ülkelerinde, Türkiye’deki basın kadar özgür bir medya yoktur” açıklamasını, evine yapılan baskının üzerinden henüz birkaç saat geçmişken yaptığını söylüyor.
Gazeteci neden Kürt sorunu ile ilgili haberler hazırladığını şöyle açıklıyor: “Ben her zaman kimlik sorunlarına ilgi duydum.
Kürt sorunu Türkiye’nin en önemli sorunu ve bir gazeteci için çok geçerli bir konu… İnsanların burada neler yaşadığını gördüm. Ben de Türkiye’de yaşayan bir yabancıyım. Kendi kimliğini tam olarak yaşayamamanın ne demek olduğunu deneyimledim.”
Hakkında açılan davaya rağmen Türkiye’den ayrılmayacağı ve kalıp mücadele edeceği belirtilen Geerdink, söyleşi sırasında şu ifadeleri de kullanıyor:
“Umarım bu dava Kürt sorununa olan ilgiyi artırır. Türkiye’de Kürtler her gün gözaltına alınıyor ve bu çok umursanmıyor. Terörle mücadele yasası çok büyük ölçüde kötüye kullanılıyor.”