Marmaris’in kültürünün ve gastronomisinin  tanıtımına birebir yardımcı olacak, kaybolan mesleklerinin yeniden aktif hale gelmesi için teşvik edici rol üstlenecek ‘Kültür ve Gastronomi Evi’ hizmete girdi.

kapurcuk (3)Çevre halkın ve esnafın ‘müze ev” diye nitelediği yapıya, akla türlü hayaller getiren küçük
deniz kabuklarının yani “Kapurcuk” adı verildi. 79 yıllık geçmişe sahip yapıyı aslına sadık kalarak restore edip, ilçe turizmine, tanıtımına kazandıran Marmaris Ticaret Odası Başkanı da olan işadamı Mehmet Baysal, ‘Kapurcuk’un, ilçenin kültürüne ve gastronomisine hizmet etmenin yanısıra, kaybolan mesleklerin yeniden hayat bulmasına, çarşıdaki ticari hayatın dönüşümüne öncülük etmeyi amaçladığını söyledi.
Mehmet Baysal, kendisine ait olan Baysal Limited Şirketi aracılığıyla, 2015’te, çarşının Anatolia Meydanı girişine yakın bir bölgede, Bedesten’in kapurcuk (1)karşısında bulunan eski Marmaris evini satın aldı. Merhum marangoz Hacı Mehmet Cengiz tarafından, ahşap kısımları bizzat kendi elleriyle 1937’de yapılan ev, 8 ay süreyle, aslına sadık kalınarak baştan aşağıya restore edildi, yenilendi.
İçerisi, yüzde 70’i Mehmet Baysal’ın kişisel koleksiyonundan olmak üzere, Marmaris kültürüne ait eski ve antika eşyalarla döşendi. Türkiye’nin en ünlü heykeltıraşlarından Murat Daşkın’a sipariş edilen üç gerçekçi heykel, Marmaris’e özgü kıyafetleriyle eve ayrı bir yaşanmışlık havası kazandırdı.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Giriş katı ;kaybolan tadlar ,kültürel miras , kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin anlatıldığı 3 ayrı bölümden oluşuyor. Tamamen yöresel ve organik ürünler bilinmeyen bir çok yönleri ile
Marmaris’in gizli kalmış çeşitliliğini ve bilgilerini  görme ve öğrenme şansını veriyor. Kaybolan tatlar da, parmak tatlısı, kıyam ,Marmaris kurabiyesi, Marmaras gazozu, içi boş, kapurcuk (2)kalburabastı , peksimet , limonata, koruk suyu, adaçayı sunulacağı oturma mekanı, eski damak tatlarına  bir yolculuk yapma imkanı veriyor. Marmaris’in kaybolan mesleklerinin de tanıtıldığı alanda satışı yapılan ürünlerin tamamının, ilçedeki zanaatkaların el işi göz nuru orijinal eserler olmasına büyük özen gösterildi.