CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Yirmi yıl önce yaşanmış olan cinayetlerin aydınlatılması ve sorumluların yargılanması için on veya yirmi yıl daha beklemeye kimsenin tahammülü kalmadığı anlaşılmalıdır” dedi. Tanrıkulu yazılı açıklamasında, 1990’lı yıllarda aralarında işadamı ve aydınların da bulunduğu 16 kişinin yargısız infaz edilmesi üzerine açılan davanın 5. duruşmasının bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldüğünü anımsattı. Daha önce tutuklu tek sanık Ayhan Çarkın’ın da tahliye edilmesiyle birlikte başta kamuoyunda oluşan beklentinin hüsranla sonuçlandığını ifade eden Tanrıkulu, “Söz konusu dava kapsamında yargılanan sanıkların neredeyse kollandığı bir ortamda 90’lardaki suçların cezalandırılamayacağı kuşkusu kamuoyunda hakimdir. Zira mevcut yargı sistemi tıpkı 1990’larda olduğu gibi hakkı, hukuku, insan haklarını, Türkiye açısından da bağlayıcı olan uluslararası sözleşmeleri değil, devleti koruma refleksiyle yol almaktadır” dedi.
Sanıkların uydurma gerekçelerle duruşmalara katılmamalarının ve genel olarak davanın seyrinin bu konunun zamana yayılarak unutturulmak istendiği kuşkusunu da yarattığını savunan Tanrıkulu, şöyle devam etti:
“Aralarında Mecit Baskın ve Yusuf Ekinci’nin de bulunduğu 16 kişinin kim veya kimler tarafından, nasıl bir organizasyonla ve hangi gerekçelerle katledildikleri er veya geç ortaya çıkacaktır.