Spor-Toto Süper Ligi Süleyman Saba Sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Liderliğin her hafta değiştiği şampiyonluk yarışında Beşiktaş ve Galatasaray kafa kafaya giderken, Fenerbahçe”nin nefesini enselerinde hissediyorlar.
Düşme hattının daha net belirleneceği maçlar bu hafta oynanacak. Erciyes-Sivas, Başakşehir-Eskişehir ve Karabük-Rize maçları çok kritik.
Geçen hafta oynanan maçlarda her şey vardı. Pas, sarı-kırmızı kartlar, hakem hataları, teknik direktör hataları (Üç büyüklerin) her şey vardı. Ancak Futbol yokken, sportmenlik sahalara uğramadı bile. Geçen haftadan aklımda kalanların bazılarını Beşiktaş-Karabük maçını yorumladıktan sonra değineceğim.
Pazartesi gecesine liderden 3 puan eksik giren ve kazanmak isteyen bir Beşiktaş. Rakipleri kaybetmiş, kazanırsa düşme krizini aşabilecek bir Karabük. Ve bu kadar önemli bir maçı yönetecek olan Bülent Yıldırım.
Maç futbolsuz olarak başladı. Beşiktaş cılız bir-iki ataktan sonra organize bir atakla golü buldu. Asisti yapan Serdar Kurtuluş’tu. Sezon başından beri ilk defa iyi bir orta yaptı Serdar. Golden sonra maç orta sahada geçmeye başladı. Devrenin sonlarına doğru hakem,”Durun ben de varım”dedi ve Karabük kalecisini oyundan attı. (Aşağıda)
Karabük ikinci yarı 10 kişi ile iyi oynarken, Beşiktaş idare etti. Yılmaz Vural tüm riskleri alarak hücumlarını artırırken, Ersan sakatlandı yerine Necip girdi. Necip, savunma arkasına atılan topu kovalayan Ahmet İlhan”ı indirdi ve soyunma odasına gitti. Karabük 10 kişi kalan Beşiktaş”ın üzerine gitti ve beraberliği sağladı. Hatta bir kontra atakta 4-2 yakalamasına rağmen golü bulamadı. Son dakikalarda Cenk Tosun altın golü attı.
Gelelim aklımızda kalanlara. Kahkahalarla gülünecek bir kırmızı kart gösterdi, Bülent Yıldırım Beşiktaş maçında Cem Yılmaz bile böyle güldüremezdi. Kaleci ceza sahası dışında topu eliyle oynadı. Hakem efendi bariz gol şansından dolayı kaleciyi attı. Efendi efendi etrafta hiçbir Beşiktaşlı yokken bariz gol şansı nasıl olur? Yok, son adam diye atıyorsan, o kural kalkalı çok oldu, bilmiyor musun?
Ya Beşiktaş Teknik Direktörü Biliç’e ne demeli. Ersan sakatlanıyor. Kulübede Necip ve Franco var. Esas mevkii stoper olan dururken, sen Necip’i niye alıyorsun? Ayrıca rakip 10 kişi kalmış, sen skoru yakalamışsın. İkinci yarıya, 4-4-2 den 4-2-3-1’e dönsene. Çıkar hiçbir şey yapmayan Demba Ba’yı sok oyuna Olcay’ı taktik değiştir. Olmaz seyirci kızar.
Ya Hamza Hamzaoğlu’na ne demeli. Takımın gol pozisyonuna giremiyor. Görmüyor musun? Maçın 60 dakikası boşa gidiyor. Seyircinin isteği ile Yasin’i daha sonra Bruno’yu alıyorsun ve maçı zorda olsa ite kaka kazanıyorsun. Sonra da çıkıp rakibin yorulmasını bekledim diyorsun. Bu laflara kargalar bile güler.
Ya sen İsmail Kartal bir taktiğin var. Başka bir taktiğini şimdiye kadar görmedik. Eskişehir maçında ilk yarı bir şans golü bulmuşsun. İkinci yarıya çıkarken değiştir taktiğini dön çift forvete. Eskişehir risk alamasın. Hatta Webo-Kuyt değişikliği yap. Daha sonra da Emenike’yi sokarsın. Yok, ölmek var taktikten dönüş yok.