Çalışmalarını planlı ve sağlıklı bir şehirleşme politikası ile yürüten Çankaya Belediyesi, Ankara’nın yıllardır en büyük yapılaşma sorunu olan gecekonduları temizlemeye kararlı.
Madde bağımlılarının barınağı, katı atık toplayıcılarının deposu haline gelen metruk 1000 gecekondu yıkılacak.
Nüfus artışı, hızlı kentleşme, altyapı ve planlama yetersizliği, kaynak yetersizliği, siyasetçi ve yöneticilerin yanlış yaklaşımları nedeniyle büyük kentlerin en büyük ürünü gecekondular, Çankaya’da yıkılıyor.
Çankaya Belediyesi gecekondu timi yıkılacak derecede tehlikeli hale gelen bin gecekonduyu kayıt altına aldı. Belediye ekipleri, vatandaşın can ve mal emniyeti açısından olmakla birlikte görsel kirliliği de yok etmek amacıyla gecekonduların yıkım işlemini gerçekleştirecek.
TESPİT TİMİ KURULDU
Çalışmalarını planlı ve sağlıklı bir şehirleşme politikası üzerine kurgulayan Çankaya Belediyesi park alanlarında ve yollarda kalan, boş olması nedeniyle madde bağımlıları tarafından işgal edilen ya da katı atık toplayıcılarının depo alanı olarak kullandığı gecekonduların tespiti için 4 kişilik ekip oluşturdu.
Belediye ekipleri 15 mahallede yaptığı taramalar sonrasında bin gecekonduyu kayıt altına aldı. Tespiti yapılan gecekondular, İmar Kanunu çerçevesinde değerlendirilecek ve yıkım işlemlerine hız verilerek ileride oluşacak olumsuzlukların ortadan kaldırılması sağlanacak.