Yenimahalle Belediyesi’nin hizmete sunduğu Ankara’nın en modern, en büyük kurban satış ve kesim alanlarından biri olan Yakacık’ta, Kurban Bayramı telaşı hız kazandı. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen kurbanlık satıcıları, çadırlarını kuramaya devam ederken ilk kurbanlıklar da alana giriş yaptı.
Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin de hazır bulunduğu alanlarda, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların yanı sıra 2 yaşını doldurmayan sığırların kurbanlık olarak satılmasına ve kesilmesine, üretici belgesi, hayvan pasaportu, kulak-küpe bilgisi olmayan kurbanlıkların ise satışının yapılmasına izin verilmiyor.
24 saat hizmet
Mescitten, kafeteryaya, duşlardan, lokantaya kadar tüm ihtiyaçların düşünüldüğü pazarlarda, bobcat adı verilen temizlik araçları gün aşırı temizlik yaparken; alanda koku olmaması için de sürekli ilaçlama yapılıyor. Güvenlik ve zabıta ekipleri ise 24 saat hizmet veriyor.
Otomatik kesimhanede zamandan tasarruf
Öte yandan belediye tarafından bu yıl baştan aşağıya yenilenen otomatik kesimhaneler, yine vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak.
Kurbanlıklar modern üniformaları ile işinin ehli kasaplar tarafından otomatik kesimhanelerde 5 dakikada kesilecek ve vatandaşlara poşetler içinde teslim edilecek.
Trafik sorunu olmayacak
Yenimahalle Belediyesi Yakacık kurban kesim ve satış yerinde trafik sorunu çözmek amacıyla da bir dizi önlem alacak. Özel araçların alana girmesi belediye ekipleri tarafından engellenecek ve vatandaşlar kurban alanına servis araçları ile taşınacak.
Kesimi yapılan kurbanlıklar da yine belediye servis araçları ile alandan çıkarılarak vatandaşlara teslim edilecek.