Gazeteciler Cemiyetinin girişimleri ile 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) bünyesinde mesleğimiz açısından bir ilk olarak Basın Yayın Yüksek Okulu açıldı. İletişim Fakültesi olarak adı değişen bu eğitim yuvası elli yaşına bastı. Ülkemizde Fakülte düzeyinde ilk Gazetecilik Meslek Okulu olması özelliği ile çok önemli bir yeri olan İletişim Fakültesi, binlerce Gazeteci yetiştirdi.
Fakültenin 50. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen tören Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Abdülrezak Altun’un konuşmasıyla başlandı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, mesleki eğitimin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Ülkemizde gazetecilik eğitimi vermek üzere lise düzeyinde ilk eğitim kurumu 1948 yılında Fehmi Yayla tarafından, İstanbul Özel Gazetecilik Okulu adıyla kuruluyor. 1950 yılında da, lise mezunu ve fiilen iki yıl gazetecilik yapanların alındığı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine bağlı, 2 yıllık eğitim veren Gazetecilik Enstitüsü açılıyor.
Cemiyetimiz geçmiş dönem başkanlarından, mahrum Metin Toker’in, fakülte düzeyinde eğitim veren bir kurum oluşturmak düşüncesi, Yönetim Kurulunda da kabul ediliyor ve çalışma başlıyor. Metin Toker’in Başkanlık dönemi bitiyor. Yeni gelen yönetim, bu önemli görevi tamamlayabilmesi için Metin Toker’e yetki veriyor ve SBF bünyesinde, Basın Yayın Yüksek Okulu 1965-66 ders yılında kapılarını genç iletişimcilere açıyor.
Okulumuzun kuruluşunun bu tarihi gelişiminin her zaman gözünüzün önünde olması için, Gazeteciler Cemiyeti Karar Defterlerinin bu bölümlerini pano halinde okulunuza armağan ediyoruz.”
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı  (İLEV) tarafından düzenlenen, iletişim alanına giren mesleklerde yarım asrı geride bırakan ustalara da plaketleri verildi.
Gazete, Sinema, Radyo ve Reklam alanlarında çalışanlar için düzenlenen ‘Meslekte 50 yıl Onur Günü’ töreninde; Ahmet Refik Utlulığ, Ali Kalıpçı, Atila Sav, Aylin Özmenek, Cazibe Kavalcı, Cemile Kutgün, Ceyhan Baytur, Çetin Çeki, Danyal Gürdal, Dengiz Toprak, Prof. Dr. Dikmen Gürün, Elçin Temel, Erden Sezer, Ergun Evren, Erkan Aktaş, Erhan Gökgücü, Ersin Salman, Gönül Orbey, Gülgün Kutlu, Güneş Tecelli, Halûk Kılçık, Hüsamettin Ünsal, Kemal Gül,  Maral Üner, Metin Öztekin, Mine Çalışal, Mine İçöz, Muazzez Küçük, Nevin Aypar, Nurşen Girginkoç, Nejat Bayrakçı, Okan Yüksel, Seçkin Selvi, Serpil Akıllıoğlu, Sevim Canel, Tahir Zengingönül, Yaşar Eyice, Yavuz Yücetürk, Yücel Ertugay, Zeki Sözer ve Zeynep Oral onur plaketi aldı.
Ayrıca fakültenin uygulama birimlerinde başarı gösteren 35 öğrenciye de ‘Öğrenci Emek Ödülü’ verildi.
Tören sonrasında Gazeteciler Cemiyeti Lokalinde verilen kokteylde ustalar ve genç iletişimciler bir araya geldi. Başkan Nazmi Bilgin, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruken Öztürk’e Cemiyetin 1962 yılına ait karar defterinden bir sayfasının çerçeveli kopyasını verdi.