3 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuğun Bodrum kıyılarına vurmuş cansız bedenini fotoğraflayarak dünyayı sarsan ve dikkatleri mülteci sorununa çevirmeyi sağlayan Doğan Haber Ajansı Muhabiri Nilüfer Demir gazeteciliğin nasıl yapılması gerektiğini göstermesi açısından da önemli bir iş başarmış oldu.
Düşünebiliyor musunuz, henüz 29 yaşında, gencecik bir gazeteci o. Yeni evlenmiş. Buna karşın gün ağarırken Suriyelilerin Yunan adalarına geçiş noktalarından biri olan Bodrum-Akyarlar’a gidiyor haber için. Ve orada işte hepimizi derinden etkileyen fotoğrafı çekiyor.
O fotoğraf çekildiğinde bir deniz faciası yaşanmış olmasına karşın henüz kıyıya jandarma ekibi bile gelmemiş. Nilüfer Demir, “Ben fotoğrafı çektikten yaklaşık 5 dakika sonra geldi jandarmalar” diyor.
Şu sözleri de onun sıradan bir fotoğrafçı değil bilinçli bir gazeteci olduğunu ortaya koyuyor:
“O çocuk için artık yapabileceğim tek şey buydu. Sessiz çığlığını dünyaya duyurmak istedim. Keşke Suriye’de savaş ve mülteci dramı yaşanmasaydı ve ben de bu fotoğrafı çekmemiş olsaydım. Ama belki çektiğim bu fotoğrafla Suriyeli mültecilere bir parça yardımım olur. Onların sorunları dünya gündemine daha fazla gelir.”
++
Devlet televizyonu TRT’nin yaklaşık 8 bin personeli var. Ama dünyada ses getiren tek bir haber, görüntü ve belgesel yapamadı bugüne kadar ne yazık ki.
Devlet destekli bir diğer resmi kuruluş olan Anadolu Ajansı yüzlerce muhabirine, bütçeden aldığı milyonlarca lira kaynağa karşın göz dolduran bir haberciliğe imza atamıyor bir türlü; gündemini hükümet icraatlarıyla, bakan demeçleriyle dolduruyor.
“Yandaş medya” diye adlandırılan kuruluşlar Ak Parti’yi desteklemekten gazeteciliğe vakit ayıramıyor.
Büyük holdinglere bağlı birçok televizyon ve gazete de patronlarının çıkarlarına zarar gelmesi endişesiyle doğru düzgün gazetecilik yapamıyor.
Böyle bir ortamda Nilüfer Demir’in başardığı iş göz kamaştırıyor, her türlü takdiri hak ediyor.
++
Benim gönlümün tüm gazetecilik ödülleri bu yıl Nilüfer Demir’e gitti.
Öyle sanıyorum ki ulusal ve uluslararası pek çok basın kuruluşu da bu genç meslektaşımızı ödüllendirecektir.