Berkin Elvan davasını yürüten Savcı Selim Kiraz’in saldırıya uğradığı saatlerde Twitter üzerinde paylaşımda bulunan bir grup gazeteci hakkında soruşturma başlatılması ABD medyasında  “Türkiye, yeni bir basın davasının eşiğinde” sözleri duyuruluyor.
Amerika’nın Sesi (VOA) ,  Avukat Rahmi Kurt’un şikayeti üzerine açılan soruşturmada aralarında Banu Güven, Ceyda Karan, Mirgün Cabas, Nazlı Ilıcak gibi isimlerin de bulunduğu gazetecilerin ifadelerine başvurulmak üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na çağrıldığını, söz konusu isimlerin terör örgütü propagandası yapmakla suçlandığını anlatıyor.
Bu arada,  ifade vermeye çağırılan gazetecilerin bazıları, Amerika’nın Sesi’ne konuştu. Ceyda Karan bu durumun gazetecilere “yeni bir gözdağı girişimi” olduğu kanısında. Karan, seçim sonrası için  “Ben hiçbir rahatlama ihtimali görmüyorum. Zaten 3 aydır, 6 aydır değil Gezi sürecinden beri bir normallik olmadığını düşünüyorum. AKP’nin tek başına hükümet kurması halinde Türkiye’nin sürükleneceği yer otokrasi olacak” görüşünü dile getirdi.
Banu Güven de, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü açısından hayati olduğunu vurgularken “seçim sonuçlarına bağlı olarak bu baskı artabilir. Bu nedenle HDP’nin barajı aşmasının önemli olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu. Güven “Rasyonel hiçbir bağ kurulamayacak konular istismar ediliyor” eleştirisinde de bulundu.