Sonsöz Gazetesi İmtiyaz Sahibi Abdi Pehlivan’ı ziyaret eden Genel Başkan Savaş Nigar ve Genel Koordinatör Fatih Aydemir Türk Basının içinde bulunduğu sorunları ele aldılar.

Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi de olan Pehlivan, Nigar ve Aydemir Gazetecilerin yazdıkları haberlerden dolayı tutuklanarak değil tutuksuz yargılanmaları konusunda görüş birliğine vardılar.
Nigar Türkiye’de sendikalaşmanın önemine değinerek Türkiye’nin en çok üyeye sahip olmanın Basın İş’e ağır sorumluluk yüklediğini belirterek,” Yeni Davutoğlu hükümetinden, Başbakan’dan isteğimiz Sendikaların önündeki sorunların kaldırılmasıdır” dedi.
Fatih Aydemir, “ Sonsöz Gazetesi kuruluşundan bu yana saygınlığını sürdüren Türk Basının en önemli kurumlarından birisidir. Yarım asırlık kuruluşların yayın hayatlarını devam ettirmeleri ve istihdam yaratmaları teşvik edilmelidir” dedi.
Gazetemiz imtiyaz sahibi Abdi Pehlivan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek yıllardır medya sektörü ile iç içe çalışan Basın İş Sendikasının gerek iş hayatı, gerekse de medya açısından önemli görevler üstlendiğini vurguladı.
Türkiye’de siyasi partilerin medya kuruluşlarını yandaş ya da yanlı olarak görmelerinin yanlışlığını vurgulayan Pehlivan, “ Medya siyasi partilere eşit mesafede olursa, haber ve yorumları meslek etiği çerçevesinde yayınlarsa, halkın haber alma hakkına saygılı davranırsa hem iktidar hem muhalefet memnun kalır. Vatandaş ta tarafsız haberlere kavuşur” dedi.
Pehlivan Gazetecilerin tutuklu yargılanmalarının haber ve fikir masuniyetine gölge düşürdüğünü vurgulayarak, “ uzun tutukluluk bir nevi infazdır. Gazeteci fikir işçisidir. Haber medyanın olmazsa olmazıdır. Gazeteciler yorumları ve haberleri suç unsuru taşıyorsa tutuksuz yargılanmalıdır” diye konuştu.