“Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz.” Siyaset bilimci John Keane haberi böyle tanımlıyor… Bu sözler Can Dündar ve Erdem Gül’ün neden tutuklandıklarını da açıklıyor aslında.
Evet, “bazıları”, “bazı şeylerin” yayınlanmasını istemediler. Dündar ve Gül o “şey”leri yayınladıkları için tutuklandılar.
++
Olayın bence iki önemli boyutu var:
Birincisi, tutuklamalara neden olan “MİT Tırları” haberi medyaya devlet içinde örgütlenmiş “Paralel Yapı” tarafından servis edilmişti.
Bu servis yapılırken, iktidarın kimi hukuk dışı işlere yöneldiği iddiası iç ve dış kamuoyuna kanıtlanmaya çalışılıyordu.
İktidarın habere çok sert tepki göstermesi ve iki gazetecinin yargılanmasının yolunu açmasının ardında “Paralel Yapı”dan gelecek yeni bilgi ve belgeleri yayınlamamaları için medyaya verilmiş büyük bir gözdağı mı bulunuyor?
Gel de merak etme bunu.
“Paralel Yapı”nın elinde başka neler var acaba?
Ya da neler olduğu tahmin ediliyor.
++
Olayın ikinci önemli boyutuna gelince:
Dündar ve Gül’ün yaptıkları haber için “casusluk ve terör örgütüne yardım” suçlamasıyla ömür boyu hapis istemiyle yargılanmaya başlanmasının dünyada ciddi yankı bulmasının, tepki çekmesinin ardında Türkiye’deki yargı sistemine olan güvensizlik yatıyor.
Yargının gerçekten bağımsız olduğuna, üzerinde siyasetin etki bulutlarının dolaşmadığına yüzde yüz inanılsa kimse böyle bir tepki vermezdi.
++
İktidar şu soruyu kendi kendine sormalı ve gerçekçi bir yanıt bulmalıdır:
Hakkımızda çıkacak olumsuz haberleri yargıyla, davayla önlemeye çalışmak yerine tüm icraatları hukuk sınırları içinde yapsak daha iyi olmaz mı?