HDP İstanbul milletvekili imiş. TBMM kürsüsüne çıkmış ve bu kürsüden millete küfür eder gibi “Ermeni Soykırımı”ndan söz etmiş. Başta MHP’li vekiller olmak üzere Türk Milleti’nin vekilleri tarafından tepki gösterilince oturuma bir saat ara verilmiş.

Evet, Garo Efendi, senin efendilerin Osmanlı’yı diz çöktürmek için sizleri kullandı. Sizleri kışkırttı. Sizleri üzerimize saldı. Adınız Hınçak oldu, adınız Taşnak oldu. Güya Ermeni halkının haklarını savunuyordunuz. Ermeni çeteler Müslüman köylerini bastı. İnsanları camilere doldurup diri diri yaktılar. Köyleri basıp kadın-erkek, yaşlı-genç demeden katliam yaptılar. Efendileri böyle istiyordu. Ruslarla bir olup Doğu Anadolu’da çeteleriniz terör estirdi. Bu teröre karşı çıkan Ermeni vatandaşlar da Müslümanlarla aynı akıbete uğratıldılar.

Evet, Garo Efendi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir soykırım yapıldıysa bunu da sizin çeteleriniz yaptılar.

Masum Ermeni vatandaşları 1000 seneden beri Türklerle iç içe yaşamaktaydı. Osmanlı bunlara “millet-i sâdıka” diyordu. Ermeni nüfusun en yoğun olduğu Van’da yaşayan Ermeniler belki de dünyanın en müreffeh, en mutlu insanlarıydı. Ermeni çeteleri terör estirmeye başlayana kadar.

Sonra Osmanlı Devleti 1915 yılında “zorunlu göç” (tehcir) kararı almak zorunda kaldı. Ermeni vatandaşlarını Kuzey Irak’a, Suriye ve Lübnan’a göndermeye başladı. Bu zorunlu göç sırasında devlet savaş ortamında olduğu için bu göç kafilelerini korumak için yeterli tedbirleri almakta zorlandı. Bazı Kürt aşiretleri intikam için veya ganimet için bu kafilelere saldırdılar. Ama devlet kuvvetleri saldırmadı. Devlet katliam yapmadı. Bu konuyu TBMM’nde mesai arkadaşınız Mardin Milletvekili Sayın Orhan Miroğlu çok iyi bilmektedir. Bir gün rica edin de size anlatsın.

Osmanlı döneminde Ermeni nüfusu konusunda son derece cahil kalmışsınız. Taşnak, Hınçak mensupları bile % 40 gibi bir rakam söylemek gafletinde/cesaretinde bulunmadılar. Siz bugün hangi kaynağa göre % 40’dan söz edebiliyorsunuz? Bugün nüfusunuz binde bir oranına düşmüş ama siz yine de İstanbul’dan milletvekili seçilebilmişsiniz! Nasıl binde birlere düştüğünüzü de yeni efendilerinize sorun.

Garo Efendi, sizin etnik kökeniniz ne olursa olsun, siz sadece o etnik kökenin haklarını değil bütün Türk Milleti’nin haklarını savunmak için TBMM’ne seçildiniz. Bunu unutarak etnik ayrımcılık yapmak, tarihin küllerini hoyratça etrafa savurmak bir vekilden beklenen şey değildir. Hele de meclisin tansiyonunun yüksek olduğu bir anda, kürsüye çıkıp herze savurmak hiç hoş değil.

Ermeni asıllı HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan Efendi’ye bu herzeleri için TBMM İç Tüzüğü uyarınca geçici olarak 3 birleşim çıkarma cezası verilmiş. Herzeleri, her üç partinin kararı ile tutanaklardan çıkarılmış.
Garo Paylan’ın Meclis’de yumruklar konuşurken, bir milletvekili iddiaya göre bir başka vekil tarafından ayaklarından ısırılırken böyle bir konuşma yapması Naci Bostancı’nın dediği gibi “provakatif” bir eylem olarak görülebilir.

Ancak keşke Garo Efendi bu konuşmasını böyle elektrikli bir havada yapmasaydı, normal bir zamanda yapsaydı ve Sayın Yusuf Halaçoğlu da ağzının payını verip konuştuğuna konuşacağına pişman etseydi.
Böylece meclis kürsüsünün kutsallığı ve dokunulmazlığı ilkesi de yara almamış olurdu.