İSTANBUL  – Garanti Bankası, yeni ürün ve hizmet geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak amacıyla Turkcell’le güçlerini birleştirdi.
Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, yeni ürün ve hizmet geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak amacıyla Turkcell’le, “Ortak Kurum İçi Girişimcilik Programı”nı hayata geçirdi.
İki kurumun çalışanlarından gelen iş fikirlerinin, yine çalışanlar tarafından gerçeğe dönüştürülmesini amaçlayan inovatif program, Silikon Vadisi’nde doğan ve dünyanın dört bir tarafında yaygınlaşan Lean-Startup (Yalın Girişimcilik) yöntem ve araçlarını kullanıyor. Program, Garanti ve Turkcell çalışanlarından oluşan karma ekiplerin kontrolünde yürütülüyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, Garanti olarak girişimcilere ekosistemde verdikleri desteği, Turkcell ile ortaklaşa yürütülen program sayesinde kurum içine de taşımış olduklarını dile getirdi. Başer, şöyle devam etti:
“Çalışanlarımızın girişimcilik kültürünü içselleştirmesini sağlayarak, kendi işlerini başlatıp yönetebilecekleri bir ortam yarattık. Bu program, sadece girişimcilerin kullandığı yöntemleri kurumumuz içinde yaygınlaştırması açısından değil, aynı zamanda inovasyon alanındaki iş birliklerimizi derinleştirmesi açısından da bizim için çok önemli.”
Turkcell Ürün, Servis ve İnovasyondan Sorumlu Grup Başkanı Yiğit Kulabaş da “Teknoloji şirketi olma özelliğimizi, girişimci ekosistemiyle yaptığımız iş birlikleriyle besliyor, aynı zamanda bu alanı çalışanlarımıza da açarak girişimciliği uçtan uca sahipleniyoruz” değerlendirmesini yaptı.
İlk olarak 2014 yılında Kurum İçi Girişimcilik Programı’nı başlatarak, çalışanların yenilikçi işlerini hayata geçirebilmesi için gerekli bilgi ve fonu sağladıklarını belirten Kulabaş, şunları kaydetti:
“Bu programda, müşteriye sunulacak değer teklifi tanımlandıktan sonra saha çalışmalarıyla hedef kitleden geri bildirim alınıyor. Ardından prototip oluşturuluyor ve bunun üzerinden sürekli iyileştirme yapılarak ürün haline dönüştürülüyor. Hedefimiz hem Türkiye’nin geleceğini değiştirebilecek projeler üretmek hem de kurum içinde girişimci ruhu desteklemek.”
Ortak Kurum İçi
Girişimcilik Programı
Açıklamada yer verilen bilgilere göre, Garanti ve Turkcell, şirket içi duyurular aracılığıyla çalışanlarından iş fikirlerini topladı. Elemeler sonrasında her iki kurumdan toplam 20 girişimci ve 6 iş fikri seçildi. İş fikirleri çevresinde kurulan 6 karma ekip, 2 haftalık uygulamalı Yalın Girişimcilik eğitimi aldı.
İş fikirlerinin hızla ve düşük maliyetlerle denenmesini amaçlayan programın ikinci fazına devam etmeye hak kazanan 4 proje, ekiplerin yönetiminde geçen 3 aylık tasarım ve geliştirme süreci sonrası müşterilerin kullanımına sunuldu. Büyüme hızları takip edilen projelerden üçünün, Garanti veya Turkcell bünyesinde değerlendirilmesi üzerinde anlaşıldı.
Call-center hizmetlerinin anlık mesajlaşma deneyimiyle sunulmasını sağlayan “SOR’UN” uygulaması, faaliyetlerini iki kurumun desteğiyle ayrı bir girişim olarak sürdürecek.