Bütün önlemlere rağmen, G20 öncesi Hamburg’da peşpeşe birbirinden ilginç protestolar düzenleniyor. Bunların en ilginç olanı, vücutlarını kille boyayan protestoculardı.

Yüzlerini,vücutlarını kille boyayan göstericiler, zombi görüntüsüyle sokaklarda sessiz ve yavaşça yürüdü. Daha önce göstericilerin çadırlarını boşaltan Alman polisi, zirve süresince Hamburg’un bazı sokaklarını da eylemcilere kapatacak.
G 20 bitene kadar Hamburg’da 24 bin 800 polisin görev yapacağı açıklandı. Bu sürede yaklaşık 100 bin kişinin katılacağı, pek çok gösteri bekleniyor.
Tabi zirveye katılacak önemli isimlerin olması bu önlemleri daha da zorunlu kılıyor. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’de, zirveye katılacak isimlerin başında geliyor.

Bu arada, Almanya başbakanı Merkel ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesi dikkati çeken konuların başında geliyor.
Suudi Arabistanın, her nedense katılmadığı bu zirve, globalleşme karşıtı bir çok insanın istemediği bir şey.
Tabi bu ilk değil, yıllardır protestocular bu zirveyi protesto ediyorlar. Daha önce G7 adı altında toplanıyorlardı. 1975 yılında Fransa’da başlayan G7, daha sonra G8 oldu, sonra G22, G26 denendi ama katılım ve ilgi azalınca ve 1999 da G20 olarak sabitlendi. Sayı değişse de amaç hep aynı, ağırlıklı olarak pazar payının artırılması gibi konular olduğu için protestocuların tepkisini çekmeye devam ediyor. G20 karşıtları, G20’nin büyük tekellerin nüfuzunu sınırlamak yerine onları güçlendirdiğini söylüyorlar. CETA ve TTIP gibi ticaret anlaşmaları da eleştiriliyor. Ayrıca G20’nin iklim değişikliğine karşı kararlı mücadele etmediğini; örneğin yenilenebilir enerjileri bu amaçla belirgin bir biçimde yaygınlaştırmadığını söylüyorlar.

Protestocular G 20 neredeyse oraya gitmekten ve aktif protestolarda bulunmaktan çekinmiyorlar. Ama bu yıl zaten dumanı başında olan liderlerin katılımıyla bir hayli stresli geçeceğe benzeyen zirvede, daha gazla karışıklık istemeyen Almanya, katı tutum sergiledi ve buna kararlı bir biçimde devam ediyor. Bakalım bu kez G20 de neler olacak?