Ocak-Haziran 2016 döneminde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yılın son altı ayında ihracatın daha fazla arttırılması ve hedef pazarlara yoğunlaşmak için çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

 

Başkan Çıkmaz, 2015 yılına oranla bölgeden yüzde 5,3’lük düşüşle 3 milyar 934 milyon 470 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını belirterek, “Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına toplam 259 milyon 765 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 6,9’luk düşüşle 4 milyar 194 milyon 236 bin dolar olmuştur” dedi.

GAİB’ten gerçekleştirilen ihracatta Ortadoğu ülkelerinin liderliğini koruduğunu ifade eden Başkan Abdulkadir Çıkmaz, “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,5 pay ile ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 18,7 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 11,5 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 180 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suudi Arabistan, ABD, Suriye, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, Sudan ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir” diye konuştu.

Ürün bazında gerçekleştirilen ihracatta halı, kumaş ve ipliklerin önemli yer tuttuğunu da anlatan Çıkmaz, “Ocak- Haziran 2016 döneminde birliklerimizce gerçekleştirilen ihracat kalemlerinde halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar, plastikler ve mamulleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ile diğer gıda müstahzarları Güneydoğu Anadolu Bölgesinden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur” dedi.

Gaziantep’in ihracatta diğer illere oranla Ocak-Haziran 2016 döneminde 1.6’lık artışla 3 milyar 141 milyon 438 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Çıkmaz, 2015 Haziran ayı ile kıyaslandığında 2016 Haziran ayında 2.9’luk bir artışla 550 milyon 637 bin dolar ihracat yapıldığını belirterek, “Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2016 yılı Ocak-Haziran döneminde 3 milyar 141 milyon 438 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri Gaziantep’in ihracatında önde gelen sektörlerdir” şeklinde konuştu.