Bir kadın olarak futbol yazamayacağımı düşünebilirsiniz. Ama istersem öyle bir yazarım ki, şaşar kalırsınız. Siz erkekler, futbol konuşurken neredeyse birbirinizi yiyorsunuz. Bol bol ahkâm keserek, herşeyi biliyor gibi konuşuyorsunuz.

Üstelik kendinizi kaybedip nereye gideceği belli olmayan laflar edebiliyorsunuz sadece iki gün önce olduğu gibi.
Futbolcuların, kulüp yöneticilerinin ve antrenörlerin adını bilmek size yetiyor, futbol profesörü olduğunuza inanıyorsunuz.
Olabilir belki haklısınızdır, ama bir çoğunuz lafını geri yuttu.
Mesela Beşiktaş hakkında ahkam kesenler…

Bana göre Beşiktaş inanılmaz başarı gösterdi ve UEFA Şampiyonlar Liginde, sahasında Portekiz’in Porto takımı ile 1-1 berabere kalarak Devler Ligi’nde gruptan lider olarak çıkmayı garantiledi. Tabi hal böyleyken, biraz da kadınca duygularla seslenmek istedim. Bence hepimiz Beşiktaşa destek olalım, yıpratmak, moral bozmak yerine, evrene olumlu mesajlar yollayalım. Bir bakarsınız yankı bulur ve bize geri döner.

Olmazsa da dünyanın sonu değil, buraya kadar gelmeleri de bir başarıdır. Gönül ister ki şampiyon olup kupayı kucaklasınlar ama o oyunu da aldıkları her başarıyıda taktir edelim. Herhangi bir spor dalındaki başarının ülke tanıtımına yaptığı katkıyı parayla satın almak mümkün değil. Özellikle de futbolun tanıtımı yaptığı katkıya paha biçilemez. Türkiye hakkında konuşulacak çok fazla spor dalı yok ama halter ve güreş deyince neredeyse akla gelen ilk ülkeyiz. Futbolda ise yıllar evvel Galatasarayın gösterdiği başarı, kendisini bir dünya takımı yaparken bizleri de tüm dünyaya duyurmuş oldu. Bunu bizzat ben seyahat ederken yaşadım ve gördüm; hemen herkes, Galatasaray takımının tüm oyuncularının adlarını ezbere sayıyordu ve “Galatasaray-Türkiye” sözleri etrafımda yankılanıyordu. Tarih tekerrürden ibarettir derler ya dileyelim bu kez de öyle olsun!
UEFA kupası yıllar sonra tekrar bize gelsin, tam da Beşiktaş oyuncularının omuzlarında…

GAF EBESİNİN SONU

Boşnaklar hakkında savurduğu iğrenç cümleden sonra Beyaz TV’den kovulan Rasim Ozan’ın, köşe yazdığı gazete tarafından da köşesine son verilmesini ümit edenlerden biriydim. Niyetim tabii ki onun yerini almak değil hatta hiç değil. Ancak böylesi bir adamın, hakaret ettiği Boşnakların da eline ulaşan bir gazetede yazmaya devam etmesi mantığa uygun gelmediği için dünkü köşe yazımda belirtmiştim “bakalım yandaşlık onu ne kadar kurtaracak” diye. Dün haber sitelerinde, Sabah gazetesinden kovuldu diye haberler vardı. Ama hemen üzerine atlamadım çünkü sabah gazetesini taradığım da öyle bir haber yoktu. Hatta Boşnaklardan özür dileyen bir yorum, minik bir şey aradım, o da yoktu. Amacım algı oluşturmak değil, zaten bunu tek başına yapmam mümkün değil. Hem buna da gerek yok, dünkü lâfın muhatabı Boşnaklar, hatta tüm balkan kökenliler, sosyal medyadan örgütlenip bir araya geldi ve Beyaz Tv’nin kapısına dayandılar. Artık böyle bir şey de var.
“Beyaz spor” programının sponsorları bir bir çekildiler. Televizyon kanalı bu adam yüzünden gelirinden oldu. Sabah gazetesi onu daha ne kadar koruyacak ve insanları karşısına alacak, merak edilen bu, algı meselesi değil yani. Ayrıca bir o kadar da, onu savunmak için protestoda bulunan vatandaşı “Fetöcü” ilan edip ROK’un arkasındaki güçlere işaret ederek, vatandaşı tehdit eden Ertem Şener’in de sorgulanması gerektiğine inanıyorum ve hatta suç duyurusunda bulunuyorum.
Sosyal Meydadan küçük bir notla bitireyim: yıllar evvel Helin Avşar’a verdiği röpörtajdaki o yarı erotik fotoğrafları elden ele dolaşıyordu, düşününce biraz, yine soruyor insan kendine; nereden nereye?

Önceki İçerikBizi dolarla sınava çekiyorlar
Sonraki İçerikYeni başkan iyi başladı
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.

FACEBOOK YORUMLARI