Türk A Milli Futbol Takımının başarısı hepimizi gururlandır. Hepimizi sevince boğar. Şenol Güneş’in liderliğinde 2002 yılındaki Dünya Şampiyonasında büyük bir coşkuyla izlemiştik.

Fransa’daki Avrupa Şampiyonası için de aynı niyetle televizyonun başına oturduk. Ancak fos çıktı.

Dün gece oynan Türkiye İspanya maçını da sinir küpü bir şekilde izledik. Tüm ulus olarak üzüldük, zaman zaman isyan ettik.
İspanya 3-0 aldı çok farklı skor ile de sahadan ayrılabilirdik.
İlk maçımızda da Hırvatlara kaybettik. İmparator lakaplı Fatih Terim, dünya medyasına da girecek şok açıklamada bulundu. ’’İlk maçlara genelde kötü başlıyoruz’ ’oldu.
Oysa bir teknik direktör bunu diyorsa takımın motivasyonunun ne olduğunu siz düşünün. Bu açıklama bize takımın maça hangi ruh halinde olduğunu göstermiyor mu?
Sonra da bir dünya devi İspanya çıkıyor karşısına böyle bir takım karşısında da şansın hiç olmaz. Oysa ilk maça öyle bir ruh hali çıkmasak iyi bir sonuç İspanya karşısındaki kartımızı kuvvetlendirmez miydi?
FATİH TERİM’E SAYGIM VAR ANCAK
Türk futbolunda “İmparator” (!) lakabı verilen Fatih Terim hocaya bu şampiyonadaki başarısız sonucu nedeniyle tümden karalamak istemiyorum.

Ancak, milli takımda yanlışlara çok imza attı. Zaten Fransa’daki finallere de ite, kaka gelmedik mi?

Ancak ilk Hırvat mağlubiyeti sonrasındaki açıklaması olsun maç kenarındaki sinir ruh halini de görünce böyle bir psikolojinin takıma faydadan çok zarar vereceğini düşünüyorum.

Zaten Adana’lı oluşu, kabadayı edasında duruşu ve konuşma stilini de Türk medyasında gözlemliyordum. Gazetecilere soru sormaya bile korkar olduklarını yakından biliyorum.
İnsan olarak çok kalender iyi bir insan antrenörlüğe başladığı ilk yıllarda UEFA’nın Stockholm’deki teknik direktörler konferansında birlikte olmuştuk.

Bende çok olumlu izlenimler bırakmıştı.
Ancak Fransa’daki Avrupa Futbol Şampiyonası’nda bir fatura çıkarılacak ise sahibi bence Fatih Terim’dir.

“BİZ BİTTİ DEMEDEN, BİTMEZ’’
Dün maçı izlerken Türk A Milli Futbol takımının sahada bir varlık gösterememesi karşısında tüm Türkiye’dekilerin duyarlılığını üstümde hissettim. Bir yandan takımın hocasına Fatih Terim’e isyan ederken bir yandan da Türk Futbol Federasyonu’nun  şampiyona öncesinde hazırlattığı ’’BİZ BİTTİ DEMEDEN, BİTMEZ’’ şeklindeki reklam kampanyasına takıldım.
Bir takımın başarısız olması için seçilecek en kötü bir slogan bence.

Çok büyük sorumluluk yüklüyor. Bunun neticesi de stres yüklüyor. İşte bu ruh hali ile Fransa’ya giden millilerimizin sahaya bu etki ile çıktığını düşünerek, bu reklama öncülük edenler bunun hesabını versin diyorum.

El birliği ile Fransa’ya millerimizi hazırlayamamışsınız. Suçu futbolculardan çok yönetim kadrosunda aramak lazım. Futbol federasyonu ve tüm teknik kadro istifa etmeli.
Sizin gibi sorumsuzlara bu layıktır.