Ayak topu olarak bilinen Futbol Dünyada 4 çeşit olarak oynanıyor. Bunlar, Amerikan Futbolu, Avustralya Futbolu, İngiliz Futbolu ve Türk Futbolu.
Amerikan Futbolu, çok sert bir spor. Öyle ki Futbolcular, kask, omuzluk, dizlik gibi koruyucular giyiyorlar. Tutma-çekme, çelme takma, iteleme, göğüs göğse mücadele bu oyunda serbest. Atma ve tutmaya bağlı kurulanı tam bilmediğim bu spor da ayakla topa vurmak, penaltı ve oyun başlangıcında yapılıyor.
Avustralya Futbolu da çok sert. Ancak Futbolcular koruyucu kullanmıyorlar. Yalnız müthiş bir tempo var. Tutma-çekme, çelme takma, iteleme, göğüs göğse mücadele bu oyunda serbest. Topu tutup elle veya ayakla pas verip rakip kaleye gidip gol atmanız gerekiyor.
İngiliz Futbolu ise bildiğimiz olimpik spor dalı. İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya ve birçok Avrupa Ülkesi”nde oynanıyor ve zevkle izliyoruz. Güney Amerika’da (Bilhassa Arjantin ve Brezilya) çok sevilen Futbol tüm Dünya”da çok rağbet görüyor.
Türk Futbolu ise yalnız Ülkemizde oynanıyor. Dünya”nın hiçbir Ülkesi”nde rağbet görmüyor. İngiliz Futboluna benziyor ama Amerikan Futbolu”ndan da etkilenmiş. Allah”tan Avustralya Futbolu”ndan etkilenmemiş. Hatta Türk Futbolu”nda başka spor dallarından örnekler var. Mesela yüzme sporundan balıklama atlama çok rağbet görüyor.
Gelelim Spor-Toto Süper Ligi”nin son maçı olan Mektep-i Sultani”ye ile Osmanlı Hanedanı arasındaki karşılaşmaya. Maç başlayınca takımların taktikleri belli oldu. Galatasaray Burak’ı kaçıracak Scheinder ve Podolski’nin atacağı şutlarla gol arayacaktı.
Osmanlı spor da sahaya 4-5-1 şeklinde kapanıp kaptığı toplarla kontra atak yapacak veya Galatasaray müdafaasının arkasına atılacak toplarla gol arayacaktı. İlk yarı taktikler ortay konuldu Galatasaray başarılı olamazken, Ankara ekibi ise Serdar’ı kaçırarak golü buldu.
Galatasaray ise kapanan takıma golü yandan yapılacak ortayla gol bulacağını akıl edince beraberliği yakaladı. İkinci yarıya da aynı taktikle başladı. Geçen sene takımını şampiyon yapan ilk hafta olduğu gibi evlere şenlik bir gol yedi.
Hamza Hoca takımına müdahale de bulundu. Galatasaray 4-5 fırsattan yararlanamazken sahanın yaldızı Ankara ekibinden Umar oldu. Harika oynadı Umar.