Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginin ardından bir değerlendirme yapalım. 2 ayrı kategoride yer alan iki takımızda ilk maçlarını oynadılar. Fenerbahçe sahasında Norveç takımı Molde’yi konuk etti.
Sarı lacivertliler maça 4-3-3 dizilişiyle başladı. En önde Volkan-Van Persie-Nani vardı.
Oyun başlar başlamaz, Fenerbahçe atak üstüne atak yaptı 2-3 de pozisyon buldular ama ne yazık ki değerlendiremediler.
Ne yazık ki dememin sebebi Norveçliler ve altın kuraldı. (Atamayana atarlar) Nitekim Molde oyunda dengeyi sağladı. Norveç takımı, Fenerbahçelilere, “Futbol böyle oynanır” kardeşim dediler.
Harika bir futbol oynadı Molde. Nani gibi, Van Persie gibi yıldızları yoktu ama disiplinleri vardı, oyun planları vardı, zaten fizik güçleri yüksek olan Norveçliler, futbolun nasıl oynanacağını, bir kez daha gösterdiler. Aynı Atletico Madrid gibi oynadılar.
Harika bir takım oyunu sergilediler. Savunmada hata yapmadılar. Alan daralttılar.
Kendi sahalarında baskı yaptılar. Kazandıkları toplarla hızla hücuma çıktılar. Öyle ki Fenerbahçe savunmasını birkaç kere 5 e 3 yakaladılar.
Norveç takımı ilk golünü hakemin yarattığı penaltıdan buldu. Fransız hakem acaba liginde böyle kaç penaltı çaldı. Hakem ve yardımcıları çok hata yaptı maçta. Sahada varlığı belli olmayan Meireles’in, Nani’ye attırdığı gol güzeldi. İkinci yarı Molde’nin futbol resitalini izledik.
Avrupa maçlarını oynayan Galatasaray ve Fenerbahçe’yi ayakta alkışlıyorum. Bu alkışın sebebi rakiplerinin futbol nasıl oynanır dersine katıldıkları ve eğitim aldıkları için.
Hocalarımız ve futbolcularımız bu derslerden umarım yararlanırlar.
UEFA kupasında mücadele eden Beşiktaş’ı da kınıyorum. Arnavutluk’tan İskender Bey takımıyla oynadığı antrenman maçını 7-0 bitirecekken 1-0 kazandıkları için kınıyorum.
Futbol bulundu *** *** ***
Öte yandan Süper lig heyecansız ve futbolsuz başladı. Geçen hafta Galatasaray ile berabere kalıp sürpriz yapan Mersin sahasında Osmanlıspor’dan fark yedi. Ancak her zamanki gibi futbol ve seyirci yoktu.
Benzer bir maçta İstanbul’da oynandı. Başakşehir futbolsuz ve seyircisiz maçta Akhisar’ı net bir skorla yenip kötü gidişe dur dedi.