Spor-Toto Süper Ligi Hasan Doğan sezonunun ikinci haftası bir maç hariç oynandı. Haftanın görüntüsünde 3 önemli konu vardı.
Birincisi takımlarımızın oynadıkları futbol, pardon oyun. İlk hafta oynanan 9 maçta futbol göremedik. Bu hafta da durum aynıydı.
İkincisi bu kötü futbolun sonucu olarak seyircisiz maçlar oynandı.
Üçüncüsü ise futbolcular. Modayı yakından takip ediyorlar, saçlar, sakallar ayakkabılar dövmeler tam tekmil. Futbol oynuyorlar mı? Hayır. Üstelik futbolun kurallarını da bilmiyorlar. Örnek mi? Beşiktaşlı Querasma.. Trabzon maçında gördüğü kırmızı kart bilgisizlikten kaynaklanıyor.
Gelelim haftanın maçlarına. Cuma gecesi bir İstanbul derbisi oynandı. Maçı yaklaşık iki bin seyirci izledi. Futbol yoktu. Başakşehir sahada görünmezken, Kasımpaşa bir tık daha iyiydi ve kazandı.
Cumartesi gecesi ilk maç Kayseri ile Konya arasında sessiz bir maç oynandı. Seyirciler rahatlıkla tek tek sayılabiliyordu. Maçta futbol yoktu ama karşılıklı atılan goller vardı. Sakallı futbolcu sayısı çoktu. Bir sessiz maçta Balıkesir’de oynandı. Akhisar Futbolsuz ve seyircisiz maçta Mersin’i yendi.
Haftanın maçı Beşiktaş ile Trabzon arasında oynandı. İlk defa seyirci gördük, sevindik. Trabzon disiplinli oynadı. Beşiktaş’a alan bırakmadı. Kaptığı toplarla hızlı hücuma geçti. Beşiktaş ise sahada yoktu. Futbol ilk yarı yoktu. İkinci yarı ise az da olsa futbol vardı.
Beşiktaş hızlı girdi ikinci yarıya. Gökhan Töre öyle bir gol kaçırdı ki, evlere şenlik. Trabzon’un ilk golü nefisti. Quresma’nın şans golü, seyirciyi ayağa kaldırdı. Aynı Querasma 3 dakika sonra kızardı. Hakem düdüğümü bekle diyor, hazret beklemiyor. Kuralı bilmiyor ki.
Eksik kalan Beşiktaş’ın üzerine giden Trabzon kazanmasını bildi. Erkan’ın golünde topun hızı saatte 133 Km idi. Geçen Hafta Beşiktaş’ı göklere çıkaranlar ne diyecek merak ediyorum.
Pazar gününün maçları enteresandı. Bursa 10 bine yakın seyircisinin desteği ile Gaziantep’e yüklendi. Futbol yine yoktu. Bursa 3-4 gol kaçırdı. Altın kural işledi. Gaziantep son dakikalarda golü buldu. Aynı saatte oynanan maçta Eskişehir, Sergen Yalçın’ın Sivas’ını 10 bin seyircisi ile yendi. Bol bol gol seyrettik ama futbol eh işteydi.
Enteresan maçlardan biri de Antalya-Gençlerbirliği maçı idi. Gençlerbirliği 60 dakika üstün oynayıp öne de geçti. Ama Antalya’nın da usta ayakları var. İki haftada toplam 6 gol attılar.
Gelelim Rize-Fenerbahçe maçına. Rize maça hızlı başladı. Sağlı-sollu ataklar yaptılar. Pozisyon buldular ama Fenerbahçe ise tek atak yapıp usta santraforu Van Persie ile golü buldu. Rize penaltı kazandı bu sefer Hocasının istediği futbolcu Deniz kullandı ama gecenin yıldızı Volkan’ı geçemedi.
İkinci yarı forveti Fernandao’nun yerine Alper ile başlayan Fenerbahçe iyi oynamaya başladı. Sağlı sollu ataklar yaptılar ama Rize kalecisini geçemeyince Alper’in hatasından golü Rize buldu. Fenerbahçe baskı kursa da sonucu değiştiremedi. Maçı 12-13 bin seyirci izledi.