Fuat Saka’nın üç ülke ve 12 konser kapsayan turnesi 20 Nisan’da Köln’de başlıyor. Geleneksel Anadolu müzik motiflerini Batı Avrupa müziği ve caz etkileriyle sentezleyip yarattığı kendine özgü tarzıyla tanınan Fuat Saka onlarca yıl sonra üç ülkeyi kapsayan kısa bir Avrupa turnesine çıkıyor.

Çok kez beraber sahne aldığı, sadece Yunanistan’ın değil, dünyanın en büyük özgün müzik sanatçılarından Mikis Theodorakis’in “Fuat Saka müziğinde tanrıların parmağı var” diyerek tanımladığı Trabzon’lu Fuat Saka, 20 Nisan’da Köln’deki Bühne der Kulturen’de başlayarak Almanya, İsviçre ve Avusturya’nın çeşitli kentlerinde konserler verecek.
20 yıl sonra uzun yıllar yaşadığı Avrupa’da
1980 askeri darbesi sonrası siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan ve 20 yıl boyunca sürgün hayatı yaşadığı Almanya’nın Hamburg kentinde müzik çalışmalarını sürdüren Fuat Saka ancak, 1990’lı yılların sonunda Türkiye’ye geri dönebildi. Yirmi yıl boyunca başta Hamburg olmak üzere müziğiyle Avrupa’da geniş kitlelerin sevgisini kazanan Karadenizli sanatçı, sürgün yaşamının getirdiği tüm zorluklara rağmen burada edindiği tecrübelerle müziğine yeni bir boyut kazandırdı. Fuat Saka, Theodorakis’in yanı sıra Wolf Biermann ve Maria Farantouri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü Avrupalı müzisyenlerle sayısızca ortak projeler geliştirip, sahneye çıkarak, müziğin evrensel ruhunu ve farklı kültürlerden insanları birleştirici özelliğini gözler önüne serdi. Fuat Saka, Türkiye’ye döndükten sonra da kendi projelerinin yanı sıra çok sayıda televizyon dizisine, sinema filmine müzik yapıp, “Dansın Sultanları” ve “Anadolu Ateşi” gibi tüm dünyada büyük başarıyla sahnelenen dans gösterilerinin müziklerini besteledi.
Üç ülke, 12 konser 

Çağdaş Türk müziğinin ilk akla gelen temsilcileri arasında bulunan Fuat Saka, Karadeniz etnik müzik ve kültür geleneğiyle yoğrulmuş aşk, hasret, özlem ve isyan türküleriyle üç ülke ve 12 konser kapsayan turnede müzikseverlerle buluşacak. Müziği gibi ekibi de çok kültürlü olan Fuat Saka’ya konserlerinde devamlı beraber çalıştığı müzisyenler eşlik edecek.
20 Nisan – 10 Mayıs tarihleri arasında Köln, Essen, Hamburg, Lübeck, Witten, Friedrichshafen, Zürih ve Viyana’da seçkin müzikhollerinde düzenlenecek konserler için bilet rezervasyonun 0049-221-9559510 numaralı telefondan veya da info@buehnederkulturen.de email adresi üzerinden yapılabileceği belirtildi.