Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden Freedom House, İç Güvenlik Paketi’nin polisin bazı yetkilerinin kapsamını genişleten  maddelerinin ’den geçmesi üzerine “Bu yasa ile Türk demokrasinin geleceği, belirsizliğe girdi” tepkisini gösterdi.

ABD merkezli Freedom House Avrasya Programı Direktörü Susan Corke tarafından yapılan açıklamada ve valilerinin yetkilerinin artırıldığına dikkat çekerek “Yeni yasal düzenlemeler, ve savcılarının hesap verebilirliğini ve üzerlerindeki denetimini ile vatandaşların, demokrasi ve hukuk üstünlüğünün özünü oluşturan bu ilkelere olan güveni zedeliyor” dedi. Corke şöyle devam etti:
“Yasa, arama ve gözaltı üzerindeki kritik önemi taşıyan denetimlerden mahrum bırakırken siyasilerce atanan valilerin polis operasyonlarını gözetmesi sorununu daha da azdıracak. Polisin protestoculara karşı ateşli silah kullanma kapsamını genişletmek tehlikeli ve güvenlik güçlerinin güç kullanmasına ilişkin yönlendirici ilkelerine aykırı. Türk demokrasinin geleceğinin bu yasa ile belirsizliğine girdiğini söylemek abartılı olmayacak.”()