Aydın’ın gözde turizm merkezi Kuşadası’nın tanıtımı kapsamında ilçeye gelen politikacı, turizmci ve gazetecilerden oluşan Fransız heyet’ten, terör olayları nedeniyle turizmde yaşanan zor dönemi birlikte aşma önerisi geldi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ile Kuşadası Otelciler Ve Yatırımcılar Derneği’nin (KODER) organizasyonu ile Fransa’nın Strasbourg şehrinden gelen kent yöneticileri, turizmciler ve gazetecilerden oluşan heyet İzmir’in selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti’ni gezdikten sonra Aydın’ın Kuşadası ilçesini ziyaret etti. Kuşadası’nda Belediye Başkanı CHP’li Özer Kayalı ile KODER Başkanı Tacettin Özden tarafından karşılanan fransız heyet, turizmde işbirliği mesajları verdi. Tusan Otel’de onurlarına verilen bir yemekte konuşan Fransız konuklar, terör nedeniyle darbe yiyen turizmdeki sıkıntıları aşmak için işbirliği önerdi. Avrupa’nın en büyük turizm okulunun müdürü ve turizm otoritesi Franck Sellier, döndüklerinde Türkçe bir tanıtım broşürü yapma sözü verdi.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, konuk heyetten ülkelerine döndüklerinde her mecrada, her fırsatta gördüklerinizi, yaşadıklarını objektif bir şekilde aktarmalaını istedi. KODER Başkanı Özden de “Kimsenin seyahat etmek istemediği bir dönemde Kuşadası’na gelmeniz çok daha büyük önem taşıyor. Gördüğünüz ve göreceğiniz gibi korkacak bir şey yok. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşananların aynısı burada da yaşanabiliyor. Ne siz Fransa’da ne biz burada evimize kapanıp kötü insanların isteklerini yerine getirmek istemiyoruz. Paris saldırısının acısını yüreğimizde hissettik. Çünkü aynı acıyı bizde yaşadık” diye konuştu.

‘ÜZÜNTÜMÜZ ORTAK’

Schiltigheim Belediye Başkanı Jean-Marie Kunter de “Buraya şehrimi temsil etmeye gelmiştim. Geriye döndüğümde sizin temsilciniz olacağıma inanmanızı isterim” derken, Avrupa’nın en büyük turizm okulu olduğu belirtilen Lycée Hotelier Strasbourg’un Müdürü ve turizm otoritesi Franck Sellier’de bir Türk kadar Türkiye’yi gezdiğini belirtti. Sellier, “1969 – 1970 yıllarında Türkiye’yi deyim yerindeyse karış karış gezdim. O dönemde taşımacılık yoktu. Kamyon kasalarında Karadeniz’den Doğu Anadoluya, İç Anadolu’dan Akdenize bir çok Türkten daha fazla Türkiye’yi gezdim. Türkiye’ye özel bir önem veriyorum. Yaşadığımız her olayda birlikte üzülüyoruz. Üzüntümüz ortak. İstanbul’da, Ankara’da her patlamada, her ölümde aynı duyguları yaşıyoruz” diyerek Ege’nin bölgesel tanıtımının yararlı olacağını söyledi.

Strasbourg Belediye Başkanı’nın temsilcisi, Fransa Büyük Bölge Meclisi Üyesi Emmanuel Recht de “Gösterdiğiniz misafirperverliği, ülkenizin bir imajı olarak ülkeme götüreceğim. Ben burada sadece güzellikler gördüm” dedi.