Nükleer alanda faaliyet gösteren çok sayıda uluslararası ve yerli firma ve derneği bir araya getirecek II. Nükleer Santraller Zirvesi Nükleer Ticari Eşleştirme Programı  (INPPS) alanında uzman Fransız nükleer kuruluşlarını da ağırlamaya hazırlanıyor.

ANKARA Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören Nükleer Santraller Zirvesi’nin ikincisi 19-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinliği düzenleyen Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği’nin Başkanı Koray Tuncer, zirveye çok sayıda firmanın yanı sıra konuyla ilgili derneklerin de katıldığını vurguladı.
Yerli sanayici ve işadamları kadar yabancıların da Türkiye’deki nükleer santral yatırımlara ilgi gösterdiğini, zirvenin de sektör temsilcilerini buluşturması açısından oldukça önemli olduğunu kaydeden Tuncer, “Dünyanın birçok ülkesindeki dernekler II. Nükleer Santraller Zirvesi’nde yer alacak. Nükleer santraller konusunda tecrübeli Fransa zirveye büyük ilgi gösteriyor.
Dernekler II. Nükleer Santraller Zirvesi’nde yer alacak
Geçtiğimiz haftalarda Fransız Nükleer Tedarikçiler Derneği’nin (GIIN) katılımını bildirmesinin ardından bu kez Fransız Alternatif Enerji ve Atom Enerjisi Kurumu (CEA), Uluslararası Nükleer Enerji Enstitüsü (I2EN), Fransa Uluslararası Nükleer Kuruluşu (The AFNI), Fransız Nükleer Enerji Topluluğu (SFEN) gibi nükleer alanda çalışan kuruluşlar da zirveye katılacaklarını bildirdi” dedi. Tuncer, zirve sayesinde nükleere yatırım yapmak isteyen Türk firmalarının, alanında tecrübeli kuruluşlarla işbirliğine başlama fırsatı bulacağını kaydederek, “Girmesi zor olan bu sektöre giriş koşullarını hafifletmek ve gerekli know-how’ı elde etmek için İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi önemli bir fırsat niteliğinde. Uluslararası firmalar ve özellikle Fransız kuruluşlarının da katılımı sayesinde de yerli firmalar bu konuda büyük bilgi sahibi ülkelerle işbirliği yapma olanağı bulacak.
Geçtiğimiz haftalarda Fransa ve Türkiye nükleer dernekleri arasında imzalanan anlaşmanın ardından düzenlenecek zirve de iki ülke arasındaki nükleer köprüyü güçlendirecek” ifadelerini kullandı. (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI