Almanya Başbakanı Angela Merkel dün gece Fransa’nın Başkenti Paris’te yaşanan kanlı terör saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, başsağlığı dilediği Fransız halkına “Fransa ile birlikte biz de ağlıyoruz” dedi.
Merkel, dün sabah Berlin’de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Önceki gece çok korkunç bir geceyi yaşadık. Bütün Fransızlara buradan bir şeyi söylemek istiyorum. Biz Alman dostlarınız sizlerin acılarını paylaşıyoruz. Sizlerle birlikte bizler de ağlıyoruz. Biz sizlerle birlikte size bunları yapanlara karşı birlikte savaşacağız. Hayatını kaybeden 120’den fazla kişi ve yaralıların ailelerine taziyelerimi sunuyorum.
Şundan emin olun: Almanya sizlerle birlikte acınızı paylaşıyor. Yaralılara acil şifa diliyor, bedenen ve ruhen kısa sürede iyileşmelerini temenni ediyorum. Öldürülen insanlar, kafeler, restoranlar ve konser salonları ya da sokak ortasında hedef alındı. Onlar, özgür insanlar olarak yaşamak istiyorlardı. Tam da bu özgür yaşam tarzından nefret eden katiller karşılarına çıktı. Bu saldırı sadece Paris’e yapılmadı. Hepimizi hedef alıyor, bu nedenle hep birlikte gereken cevabı vereceğiz.
Öncelikli olarak cevabı güvenlik güçleri verecek. Alman Hükümeti Fransız yetkililerle yakın temas içerisindedir ve her türlü desteğe hazırdır. Katiller ve onları yönlendirenlerin yakalanması için yardıma hazırız.
Gün içerisinde ilgili bakanlarla biraraya gelip, durumu yakından takip edeceğim.
Bunun dışında vatandaşlar olarak da saldırganlara şu cevabı vereceğiz: Bizler birlikte yaşamı, sevgiyi ve dayanışmayı savunuyoruz. Herkesin başkalarına saygı göstermesini ve kendi mutluluğunu da aramasını savunuyoruz.
Biliyoruz ki, bizim özgür yaşam tarzımız her türlü terörden daha güçlü. Gelin teröristlere gereken cevabı kendi değerlerimizi yaşayarak verelim, bu değerleri tüm Avrupa’da güçlendirelim. Şimdi her zamankinden daha güçlü bir şekilde.”