Fotoğrafçılık, bugün akıllı telefona sahip herkesin çabasız elde edebildiği bir alan haline geldi. Fotoğrafın tarihsel serüveni o kadar ilerledi ki sosyal medyada akıllı telefonlarla çekilmiş fotoğraflar için açılmış özel sayfalar ve o sayfaların binlerce takipçisi var.

Profesyonel olarak ilgilenilsin veya ilgilenilmesin, içerik sanatsal olsun ya da olmasın artık bir saniyeden daha kısa sürede elde edilen ve paylaşıma giren fotoğraf’ın tarihsel hikayesine bakacağız. Fotoğrafın kelime anlamı, ışık yardımı ile iz bırakmaktır.

Camera Obscura’yı hiç duymuş muydunuz?

M.Ö. 4. yüzyılda Aristoteles, küçük bir delikten elde edilen görüntünün oluşumunu yorumlamaya çalışmasıyla fotoğraf makinesinin dedesi sayılan camera obscuranın temellerini atmış oldu. Bir duvarında küçük bir deliği olan karanlık odada, delikten giren ışığın karşısındaki duvara manzaranın ters görüntüsünü yansıtır.

19. yüzyıla gelindiğinde, camera obscura’lar artık yerlerini içinde ayna, önünde objektif bulunan makinelere bıraktı.

Camera Obscura’dan Fotoğraf Makinelerine

Fotoğrafçılık-Sonsöz-43653242Uzun yıllar gerektiren uğraşlar sonucunda Fransa’da 1826 yılında Joseph Nicéphore Niepce, evinin penceresinden bir görüntü yakaladı ve ilk fotoğrafı çekmiş oldu. Fotoğrafı renklendirmek, daha keskin çıkmasını sağlamak gibi emellerine ulaşmaya ömrü yetmeyen Fransız Niepce, taşıdığı bayrağı Louis Jacques Mandé Daguerre’e devretti. Yıl 1839’a geldiğinde, Daguerre başarıya ulaştı!

9 Ağustos 1839 tarihinde Fransız Bilimler Akademisi’nde fotoğraf makinesinin icadı tüm dünyaya şu sözlerle duyuruldu:

“Sayın Baylar, doğa ışık aracılığıyla bir yüzeyin üzerine geçirildi.”

Fotoğraf

1852 yılında küçülmeye başlayan fotoğraf makineleri ortaya çıktı. Çekildikten sonra makine fabrikaya gidiyor ve film kâğıttan ayrılıp bir cam üzerine yerleştiriliyordu. Makineye film koyulduktan sonra sahibine iade ediliyordu.

“Düğmeye basın, gerisini bize bırakın”

1888 yılında bir fotoğraf firması film, banyo ve baskı ücreti içinde olan, 100 adet filmi bulunan fotoğraf makinelerini dünyaya tanıttı. Bununla beraber fotoğraf, geniş kitlelere mal oldu. Ama makinenin fabrikaya gidişi ve doldurulup geri geliş aşamaları halen devam ediyordu.
Bu coğrafyada da ilk kez Takvim-i Vekayi gazetesinin 1839 tarihli baskılarından birinde şu sözlerle duyuruldu:

“Daguerre , değişik sanat fenninin usulleri ile güneş ışığını yankı yaptırıp, nesnenin hatlarını çıkarmış ve bu acayip sanatın oluşmasına gizli ve açık 20 senesini vermiştir. Nihayet sonuca gelmiş ve bu olay herkesin beğenisini kazanmıştır.”

Anadolu’nun fotoğrafları ilk kez çekildi

Fotoğrafçılık-Sonsöz-76356831839’da, Fransızlardan oluşan bir ekip Dünya’daki ilk fotorafik geziyi başlattı. Birçok dünya şehri gezildikten sonra, 1840 tarihinde İzmir’e vardılar. 1840 yılında İzmir’e ulaşan bu ekibin bir üyesi olan Fesquet’in çektiği fotoğraflar Anadolu topraklarının ilk fotoğrafları oldu.