Vatandaşların her daim taze meyve ve sebze bulabildiği pazarlara ilgi azalmış durumda. Cep yakan yüksek fiyatlar pazarların boş kalmasına neden oluyor.

Taze meyve ve sebze almak isteyenler uğrayacakları ilk durak pazarlar olmuştur. Alış-veriş mekanından ziyade artık bir kültür haline dönüşen pazarlara son dönemlerde ilgi azalmış durumda. Müşteri sayısının azalmasının yanı sıra pazarlarda açılan tezgahların da azalması pazarcılığı bitme noktasına getirdi. Kar yapamayan esnaflar tezgah açmamaya başladı.
Pazarcı Okan Baldaz bu durumu ürün kıtlığına bağlıyor. Baldaz, “Ürün kıtlığı var eskisi kadar üretmiyorlar, ürün azaldığı için fiyatlar arttı. Vatandaşlar artık pazar yerine marketleri tercih ediyor doğal olarak müşteri sayımızda ciddi bir düşüş var. Vatandaşlar marketlere giderek kredi kartından alış-veriş yapıyorlar çünkü ceplerinde pazara harcayacak nakit paraları yok. Bu durum marketleri tercih etmelerinin en temel nedeni” ifadelerinde bulundu.
Baldaz, ” Ürün aldığımız hallerde de sıkıntılar var. Eskiden 150 tane dükkandan mal alırken artık en az 50’si mal almıyor. 100 tane dükkandan mal alabiliyoruz. Doğal olarak aldığımız fiyatlarda artıyor, alış fiyatlarımız artınca da bu durum doğrudan pazara yansıyor. Örnek vermek gerekirse bir domatesi halden 5 liraya alıyoruz diyelim, bizim ekmek yiyebilmemiz için o domatesi pazarda en az 8 liraya satmamız gerekiyor. Bu da tabi vatandaşa fazla geliyor. Vatandaşlarda kredi kartı kullanabilecekleri ancak kaliteli ürünler alamayacakları marketleri tercih etmeye başlıyor. Ciddi manada sıkıntı içine girdik” dedi.
Ankara hal fiyatları piyasayı belirler bu yüzden de özellikle büyük marketler bu eksende kendi fiyatlarını güncel olarak sabitler. Serbest piyasa elbette ki mevcuttur ancak burada da kalite durumu ortaya çıkmaktadır.

VATANDAŞLAR ALIŞTIRILMAKTAN ŞİKAYETÇİ

Pazar müşterileri ise fiyatları oldukça yüksek buluyor. Eskiden 1 kilo aldıkları ürünleri artık yarım kilo hatta 250 gram alabildiklerini ifade eden vatandaşlar, ” fiyatlar yüksek ama alıştık, her şeye olduğu gibi buna da alıştırdılar bizi” diyerek tepkilerini gösterdiler.
Fiyatların her hafta daha da arttığından yakınan vatandaşlar böyle gitmesi durumunda evlerine sebze, meyve alamayacaklarını ifade ettiler. Et fiyatlarının da yüksek olmasından dolayı zaten et yiyemediklerini, yiyebildiklerinin sadece sebze olduğunu söyleyen müşteriler gidişatın böyle olması durumunda sebze de alamayacaklarını sofraya kuru ekmek koymaktan başka çarelerinin kalmadığını dile getirdiler.
Pazar esnafı da, müşterileri de bu işin bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini aksi takdirde pazarcılığın son bulacağını söylediler.
Öte yandan ülke genelinde fiyatların yüksek olmasına dair Adana Hal Hakem Heyeti Başkan Vekili Cahit İncefikir, tarlada çok ucuza satılan ürünlerin tüketicilere yüksek fiyatlarla ulaşmasını aracı kurumlara bağladı.
Üreticinin desteklenmesini isteyen İncefikir, özellikle yaş sebze ve meyve satışında büyük marketlerin yan kuruluşu olan aracı firmalara çözüm bulunmasını talep etti.
Adana Hal Hakem Heyeti, Adana Sanayi Odası’nda, üreticinin arazideki satış fiyatı ile tüketiciye ulaşan ürünlerin arasında oluşan fiyat uçurumunu değerlendirdi.
Sorunun nedenleri ve çözüm önerilerini paylaşan Adana Hal Hakem Heyeti Başkan Vekili Cahit İncefikir, “Özellikle yaş sebze ve meyvenin üreticiden tüketiciye ulaşmasında fahiş fiyat artışlarının nedenlerinden biri marketlerin kurduğu tedarik firmalarıdır. Marketlerin tedarik firmalarına satın aldırdığı ürünleri yine kendi market zincirlerine satması, aracı yaratıp fiyat farkının oluşmasına ciddi bir etken oluşturuyor” dedi.

TÜKETİCİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Tüketicinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini aktaran Cahit İncefikir, şunları kaydetti:
“Gerek seracılıkta gerekse açık sebze ve meyve üretiminde tedarikçilerin ana firmanın altında, alt işveren olarak işlem yapmaları ürün fiyatlarının artışına neden olan ciddi bir etken olduğunu, bunun da tüketiciye olumsuz yansıdığını görüyoruz. Üretici ve tüketici arasındaki fiyat makasının kapanması için hükümetin uygulamaya sokacağı çalışmaların hayata geçirilip aktif hale getirilmesi zorunlu bir hal almıştır. Öte yandan hallerde sebze ve meyvedeki ilaç kalıntı laboratuvarlarının belediyelerce kurulması gerek.”
Güncel Ankara Hal fiyatları ise en düşük ve en yüksek olarak şu şekilde;