Fıstık üreticileri, geçen yıla oranla düşüşte olan fiyat nedeniyle zor durumda olduklarını belirtti.
GATEM Esnaf ve Sanayicileri Birliği Başkanı Enver Bal, “istikrarsızlığa bağlı olarak da insanlar doları bozdurup fıstık almaktan uzak duruyor” dedi.
Gaziantep’te fıstık fiyatlarından şikayetçi olan üreticiler, geçen yıla oranla fıstık fiyatlarının düştüğünü, bu yüzden üretim yapamadıklarını belirtti. Fıstık fiyatlarının düşmesini hükümetin kurulamamasına bağlayan üreticiler, “Her sene fıstığa bakacak imkanımız yok. Fıstık para etse her zaman bakarız her zaman da verimini alırız” ifadelerini kullandılar.
“İNSANLAR DOLARI BOZDURUP FISTIK ALMAKTAN UZAK DURUYORLAR”
Bugün itibari ile kırmızı yaş fıstığın gelmeye başladığını ve tüccarların da kırmızı yaş fıstık almaya başladığını belirten GATEM Esnaf ve Sanayicileri Birliği Başkanı Enver Bal, “Adana, Mersin ve Hatay gibi illerden gelen vatandaşlar perakende satış yapan arkadaşlarımızdan almaya başladılar. Fıstık fiyatları, bu sene şuan için, tuzlu fıstık için alınan fiyatlar, 9,5-10 TL arası tatmalık fıstık yani seyyar satıcıların satmış oldukları fıstıklarda, 10 lira ile 12 TL arasında işlem görüyor.
“ANTEP FISTIĞI BÖYLE Mİ OLMALIYDI”
Antep fıstığının çok değerli olması gerektiğini ifade eden Üretici Durdu Bozdemir ise “Kabak çekirdeği Antep fıstığından daha yüksek .Antep fıstığı böyle mi olmalıydı? Antep fıstığı dünyada lezzet olarak görüntü olarak bir tanedir. En azından fiyatlar 20 TL olmalı ki üreticiyi kurtarsın. Her sene verim alamıyoruz. Her sene fıstığa bakacak imkanımız yok. Fıstık para etse her zaman bakarız her zaman da verimini alırız yani” şeklinde konuştu.