ALMANYA’nın Bremen kentinde, 14-16 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenen Fish International 2016 Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), Türk su ürünlerini, başta Almanlar olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilere tanıttı.

Türkiye’de 2015 yılında ihracatını düşüş yaşamayan nadir sektörler arasında yer alan su ürünleri sektörünün yurtiçi ve yurtdışındaki tanıtım elçisi STG, önemli ihracat pazarlarından olan Almanya’daki Fish International 2016 Fuarı’na bu yıl dördüncü kez katıldı. Türkiye’nin su ürünleri ihracatında üçüncü büyük pazar konumundaki Almanya’ya su ürünleri ihracatı 2015 yılında yüzde 9 artarak 62 milyon Euro’ya yükseldi. Avrupalılar, temizlenmiş, ısıl işlem görmüş, tüketime hazır halde balık talep ediyor.

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel

“Önceki yıllara göre Fish International Fuarı’nın çok daha iyi yerlere geldiğini gözlemledik. Bu yıl fuara katılım sağlayan Türk firma sayısında da artış yaşandı. Almanya’ya başta çipura, levrek ve alabalık olmak çok çeşitli su ürünleri ihraç ediyoruz. Özellikle çipura, ihracatımızın parlayan yıldızı oldu. Ülkemizde önemli miktarda Alman turist ağırlamamızın da balıklarımızın Almanlar tarafından beğenilmesinde rol oynadığını düşünüyoruz”

diye konuştu.

AVRUPALILAR TEMİZLENMİŞ BALIK İSTİYOR

Ege Su Ürünleri Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da fuarda gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirterek,

“Tanıtım Grubumuz, 2 yılda bir gerçekleştirilen Fish International Fuarı’na dördüncü defa katılıyor. Bu fuarda bir kez daha gördük ki, Avrupalılar temizlenmiş, ısıl işlem görmüş, tüketime hazır halde balık talep ediyorlar. Balıklarımız, gerek burada yaşayan Türk vatandaşlarımız gerekse Almanlar tarafından tercih ediliyor. Almanya’ya 2014 yılında 57 milyon Euro olarak gerçekleşen su ürünleri ihracatımız, 2015 yılında 62 milyon Euro’ya yükseldi. Almanya, en çok su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğimiz üçüncü ülke olması sebebiyle de bizim için önemli bir pazar olmaya devam ediyor”

dedi.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Fish International Fuarı’na 22 ülkeden 273 firma katılırken, 3 günde yaklaşık 11 bin kişi ziyaret etti. Türkiye’den 6 firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuara üretici/ihracatçı firmalar, toptancılar, otel, restoran, catering hizmeti veren işletmelerin ilgisi yoğundu. STG’nin 32 metrekare stantla katıldığı fuar süresince şef Recep Kırhan ve Timur Özakcan tarafından değişik sunumlarla hazırlanan fileto levrek ve çipura, fuar süresince yaklaşık 3 bin ziyaretçiye ikram edildi ve büyük beğeni topladı.

Bremen Fish International 2016 Fuarı’nda STG standını 15 Şubat’ta Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ve 16 Şubat’ta ise Hannover Ticaret Ataşesi Ruhi Deniz ziyaret etti. Fuarda, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, STG Başkanı Melih İşliel, STG Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Aksoy, Osman Özpek, Abdulkadir Yeniçıkan ve EİB Uzman Yardımcısı Neslihan Ersan Türkiye’yi temsil etti.