Çankaya Belediyesi ekipleri ilçe genelinde gıda üretimi yapan işletmelere yönelik hijyen ve uygunluk denetimlerini sürdürüyor.

Halk sağlığının korunması için ve belirli bir program dâhilinde gerçekleştirilen denetimlerin son ayağı unlu mamul ve ekmek üreten fırınlar oldu. İlçe genelindeki 42 fırını tek tek gezen ekipler, imalat yerlerinde yaptıkları kontrollerde vatandaşların tükettikleri ekmeklerin hazırlanma ve satılma aşamalarının uygunluğunu denetlediler.
Ekipler, fırınlarda yaptıkları denetimlerde işyerlerinin üretim ve satış ruhsatlarından çalışanların hijyen eğitim belgeleri ve fiziksel bakımlarına, kullanılan malzemelerin orijinal ambalajlarının olup olmadığından un eleklerinin çalışıp çalışmadığına kadar bütün ayrıntıları gözden geçiriyorlar. En çok tüketilen gıda maddesi olan ekmeğin üretim aşamalarına önem veren ve denetimlerini bu yönde yoğunlaştıran ekipler, un depolarının uygunluğu ile un çuvallarının yanlarında ve altlarında ızgara olup olmadığını da kontrol ediyor.
Fırıncılar Odası’nın belirlediği gramajın 250 gram olduğunu hatırlatan ve fiyat tarifelerine uyulup uyulmadığını da kontrol eden ekipler satılan ekmekleri tartarak gramaj ve fiyat tarifesinin doğru uygulanıp uygulanmadığını da belirliyor.