EKMEK Üreticileri Federasyonu Başkan Yardımcısı Selim Açık, kentteki fırıncıların rekabeti sonucu bazı fırınlarda ekmek fiyatının 50 kuruşa kadar düştüğünü söyledi. Açık, “Fırıncılar rekabet etti, bazı fırınlarda ekmek 50 kuruşa kadar indi. Maliyeti 70 kuruş olan ekmeği daha aşağıya satan fırıncılar zarar ediyor” dedi.

Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkan Yardımcısı Selim Açık, bu işe 20 yıl önce başladığını, un imalatçısı, fırın işletmecisi hem de Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını söyledi. Açık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in ekmek fiyatları ile ilgili açıklamalarını olumlu bulduğunu ancak çözüm yolunun, farklı olduğunu anlatırken şöyle dedi:
“1996 yılındaki tebliğleri bile halkımıza kabul ettiremedik ki modern bir anlayışa sahip olalım. Türk insanı ekmeğine dokunmak, o  sıcaklığı ve çıtırtıyı duymak istiyor. Bu sebeple Avrupa’da ekmek paketli satılırken, biz hala ‘kara düzende’ devam ediyoruz. ‘Ekmeğime elletmem’ dedik, başımıza olmadık şeyler çıktı. 1996 yılı itibari ile ekmeklerin paketlenmesi konusunda  tebliğ yayınlandı. Halkımız bunu kabul etmedi aslında.