Yüce Divan oylamasında AKP’nin 48’e ulaşan firesi parti kurmaylarını harekete geçirdi.
Üstüste yapılan toplantılarda bu kadar yüksek firenin neden verildiği konusunda çeşitli değerlendirmeler yapıldı ve şu 5 sonuca ulaşıldı:
1)Milletvekillerinden bir bölümü tamamen vicdanlarının sesini dinleyerek eski bakanların Yüce Divan’a sevki için oy kullandı. Bunu yaparken seçmen karşısında daha rahat olacaklarını ve yolsuzlukla partilerinin bir arada anılmasını önleyeceklerini düşündüler. Yani AKP’yi koruma refleksi içinde hareket ettiler. Bu milletvekilleri arasında dini duyarlılığı fazla olanlar ön plana çıktı.
2)AKP’de Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından sonra Abdullah Gül’ün genel başkan ve başbakan olmasını isteyen bir grup vardı. Bunlar istekleri yerine gelmeyince bir gövde gösterisi yapma gereği duydular ve hem Erdoğan’a hem de yeni başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Biz de varız… Bizi görmezlikten gelemezsiniz” mesajı vermek için 4 eski bakanı Yüce Divan’a gönderme yönünde oy verdiler.
3)Üç dönem uygulaması nedeniyle, yani üstüste üç seçime katılıp milletvekili olanların Haziran 2015 seçiminde aday olamayacaklarını öngören parti tüzüğünün değişmemesi yüzünden bazı milletvekilleri ciddi burukluk yaşıyor. Onlar da tepkilerini Yüce Divan oylamasında ortaya koydular.
4)Hükümet değişiklikleri sırasında görevden alınan bakanlar kendilerini kenara itilmiş, unutulmuş hissettiler, buna cevap niteliğinde olarak oylamada iradelerini eski hükümet arkadaşlarının Yüce Divan’a sevk edilmesi için kullandılar.
5)Çeşitli nedenlerle 4 eski bakanla araları açık olan milletvekilleri vardı. Söz konusu milletvekilleri “hesaplaşma zamanı”nın geldiğini düşündüler ve partinin düşeceği sıkıntılı durumu filan bir kenara bırakarak salt bu yüzden Yüce Divan oylamasında evet dediler.
++
Öyle anlaşılıyor ki 48 fire AKP içinde daha uzun zaman tartışılacak ve bunun sonuçları özellikle Haziran’daki genel seçim için aday listelerinin hazırlanmasında etkili olacak.
İktidar partisinin tek merkezden yönetilen ve tek ses çıkan bir parti olması demokrasinin gerekleriyle pek uyuşmuyordu. Bu yüzden bence Yüce Divan oylamasındaki fireler AKP için olduğu kadar demokrasimiz için de hayırlı olmuştur.

FACEBOOK YORUMLARI