Kuzey Irak’ta Kürt devleti kurmak için çalışılıyor. Türkiye’nin güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye sokacak bir gelişme bu. Her an büyük bir operasyona girişebiliriz.

Ortam böylesine kritikken, ana muhalefet partisi CHP’nin tüm enerjisini Kuzey Irak konusuna vermesi, Hükümetle diyaloga girmesi, yeni politikalar geliştirilmesine katkıda bulunması, krizin savaşa dönüşmeden çözümü için çalışması gerekmez mi?
Gerekir ama onlar fındık fıstıkla uğraşıyor. Günlerdir Karadeniz’de “fındık için adalet” diye yürüyorlardı.
Böyle giderse yakında Beypazarı’nda “havuç için adalet”, Kırkağaç’ta “kavun için adalet”, Kastamonu’da “sarımsak için adalet”, Niğde’de “patates için adalet”, Ayaş’ta “domates için adalet”, Manisa’da “üzüm için adalet”, Malatya’da “kayısı için adalet”, Siirt’te “fıstık için adalet” yürüyüşleri de yapılabilir.
++
Bu arada Karadenizli fındık üreticisine de bir çift sözüm var:
Türkiye’de yıllardır serbest piyasa ekonomisi geçerli.
Devletin senin fındığına yüksek fiyat vermek gibi bir zorunluluğu yok.
Bu yıl fındık üretimi geçen yıla göre yüzde 50 fazla olduğu için fiyatlar yerinde saydı.
Bunu görmeyip amiyane deyimle tantana yapmak, elinde baltalarla kesim için fındık bahçelerine dalmak, çuvallar dolusu fındığı medya önünde ateşe atmak son derece manasızdı.
Tarım Bakanlığı’nın elindeki tüm fındığı geçen yılki fiyattan alma sözünü verdiğini de hatırlatmak isterim sana!
Serbest piyasanın kurallarını öğrenmen gerekir artık.
Kârla zarar ortaktır arkadaş!
Fındığının daha değerli olmasını istiyorsan yeni birlikler, kooperatifler kur! İhracat imkanlarını sonuna kadar değerlendir. Bölgende çikolata fabrikaları kurulması için girişimlerde bulun!
Tüm bunlar arzu ettiğin geliri sağlamaya yetmiyorsa fındık üretiminden vazgeç, piyasası daha iyi olan başka ürünlere yönel!
++
Evet, vereceğim iki ev ödevi var:
CHP, Kuzey Irak politikasını acilen belirlemelidir.
Fındık üreticisi, sırtını devlete yaslayıp ürettiği her ürünü devlete yüksek fiyata satma kolaycılığını bırakmalı, ürününü kendisi değerlendirmeye çalışmalıdır.

FACEBOOK YORUMLARI