Usta ressam, gazeteci, yazar Fikret Otyam Ankaralı dostlarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde vedalaştı.
89 yaşında böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden büyük usta, başta ailesi olmak üzere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda siyasetçi, yazar, sanatçı, gazeteci ve gönül dostlarının katıldığı törenle uğurlandı.
“Sefa ile uğurlayın” beni diyen Otyam için düzenlenen anma töreninde ses sanatçısı Zeynep Karababa Fikret Otyam’ın derlediği türküyü, Hüseyin Turan da Otyam’ın sevdiği bir barak havasını cenazesi başında söyledi. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin toplantı salonu ve amfisine sığmayıp dışarı taşan dostları da türkülerle Otyam’a veda etti.
KILIÇDAROĞLU: O HEPİMİZİN ÖĞRETMENİYDİ
Anma töreninde Fikret Otyam’ın kızı Elvan Baransel’in ardından söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “O, dostluğundan, ağabeyliğinden gurur duyduğum, hepimizin öğretmeniydi” dedi.
Otyam’ın son nefesine kadar elinden kalemi, fırçayı, fotoğraf makinesini bırakmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi;
“Anadolu’nun acısını, kederini ondan okuduk. Anlatacakları sütunlara sığmayınca kitaplara aktardı, kalem de yetmedi palete ve fırçaya sarıldı. Duruşuyla, kitaplarıyla, yazdıklarıyla, resimleriyle herkese önder oldu. Yıllar önce CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün Otyam sergisini gezdikten sonra not ettikleri bu anlamda çok önemlidir; ‘Bir cilt kitap okur gibi çok şey öğrendik’ diye not eder İnönü. Otyam bir hayat adamı olduğunu ve topluma karşı görevini yaptığını biliyordu. Hepimizin başı sağ olsun, nur içinde yatsın”
TAŞDELEN: OTYAM ANADOLU’DUR
Anma töreninde kısa bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de, “Uğurladığımız bir ozan, halk insanı, ressam, yazar, gazeteci olmanın ötesinde aslında Anadolu’dur” diyerek sözlerine şöyle devam etti;
“Nazım’dan Yaşar Kemal’e Fikret Otyam’dan Mahzuni’ye hepsi Anadolu’nun rengiydi. Dertleri Anadolu’nun yoksulluğu, yoksunluğu, çaresizliğiydi. Bunun için yazdılar, resim yaptılar, türkü söylediler. Fikret Otyam’ların meşalesini taşımak; insanlarımızı eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik içinde yaşatmak en büyük azmimizdir. Hepimiz gideceğiz ama mesele “sefa ile uğurlanacak” bir miras bırakmaktır. Tıpkı Otyam gibi. Sefa ile uğurluyoruz seni Otyam, devrin daim olsun.”