ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik olarak bir süredir yürütülen operasyonun sonuçlandığını belirterek, suçlamanın niteliği ve şüpheliler ile ilgili açıklama yaptı.

Acıklamada, savcılık iddianamesi tamamlanarak, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın açıldığı, 1 numaralı şüphelinin Fetullah Gülen olduğu da belirtildi. Operasyon kapsamında Adana eski Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan 15 Ocak’ta tutuklanmıştı.

5’i tutuklu 9 sanıklı dava konusuna da yer verilen Cumhuriyet Başsavcılığı açıklaması şöyle:

“Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanmıştır.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddinamede, FETÖ/PDY ile bağlantılı kişi ve kuruluşlara ait olan ve imar planlarında üniversite arazisi olarak tahsisi bulunan taşınmazların, imar planlarında usulsüz şekilde yapılan değişiklikle vasfının konut alanına çevrildiği, bu şekilde taşınmazın değerinin fahiş miktarda arttırılması sağlanarak FETÖ/PDY terör örgütüne finansman sağlandığı, böylece Büyükşehir Belediyesi mali kaynaklarının usulsüz şekilde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı kişi ve kurumlara aktarıldığı tespit edilmiştir.

İddianamede 1 numaralı şüpheli olan firari Fettullah Gülen hakkında ‘Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme’ suçundan, soruşturma kapsamında tutuklanan dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olan Z.A., İmar İşleri Müdürü F.Y., işadamı M.V., H.U., eski Adana Ticaret Borsası Başkanı M.Ç. ile tutuksuz şüpheliler K.E., C.S., A.S., M.D., Ö.E., B.K., S.S., C.D., F.K., O.E. ve Ö.M. hakkında ise ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği’, ‘terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Ayrıca firari şüpheliler C.S., K.E. ve Ö.E. hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştır.”