15 Temmuz Fetö darbe girişimin etkileri Avrupa’daki Türkleri nasıl vurdu? Tabii kavun değil ki koklayasın misali, direk sen Feto’cusun da demek zor. Çünkü bu kesimler daha önce Ak Parti’liler ile el ele, kol kolaydı. Kimin ne olduğunu kestirmek pek kolay değildi. Kılık, kıyafet, bıyık tipi hepsi sanki bir elbise giyiyordu. Şimdi ayırım başladı. İsveç’te hep duyarım değişik cemaatçiler var. Bunların başında bugün yaşamda olmayan Esat Coşar’cılar vardı.

Onlar kuvvetliydi. Süleymancıları duyarım. Milli Görüşçüler var. Bir de Fethullah Gülen grubu vardı. Fethullah Gülen grubu daha çok elit ve eğitimli gruptan oluşurdu.

Ak Partili milletvekilleri, Bakanlar hatta Recep Tayyip Erdoğan İsveç’e yaptığı gezilerde bunlar çok etkin ön planlarda yer alırdı. Bakanlar evlere konuk edilir.

Restoranlarda birlikte yemekler yenirdi. Feto grubu İşadamları ile iç içe hatta hemen örgütlenme yetenekleri olan bir gruptu. Güzel işler yapmadılar mı? yaptılar.

Onların bu ödül dağıttığı gecelere Türkiye’nin Stockholm Büyükelçileri de gitti. Ödül verdi, konuşma yapmıştı. Bunları herkes biliyor.

Yani, ne istediler ise buradan da verildi misali. Türkiye’yi tanıtma projesi adı altında devlet destekli bir proje bu gruba verildi. Ak Partili milletvekilleri ve çok sayıda bakan eşleri ve yakınları ile birlikte Stockholm’e getirildi. Keyif yaptırıldı. Bunları burada yaşayan herkes biliyor ve tanık oldu.

ŞİMDİ KASIRGA HERKESİ Mİ VURUYOR?

Şu anda duyumlar alıyorum bu kesimler arasından. Özellikle İsveç ve Avrupa’da çok sayıda kişi haklarında ihbar ve soruşturma olabileceği endişesi ile Türkiye’ye gidemiyormuş. Yani uykuları kaçmış durumda. Onlarda isyan ediyor. Yaş’ın yanın da kurular niye yanıyor diye. İsyanları o kadar da büyük iki, dost var düşman var. Herkes ispiyoncu oldu. Bir zamanlar bizimle olanlar, bugün bizi gammazlıyor diye yakınıyorlar. Yani ortalık toz duman olmuş. Bir zaman ortak projelere birlikte imza atanlar, birbirlerine biat edenler bugün düşman kardeş oluvermişler. Peki bu durum sadece İsveç’te mi, hayır tüm Avrupa’da bunun yaşandığı yönündeymiş. Yani 15 Temmuz Feto darbe girişinin tsunami dalgaları Avrupa’da yaşayan bir kesimi dipten vurmuş.

ONLARIN TEORİLERİ NE?

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak herkes kendine göre bir teori attı ve hala da atanlar var. Bir gün sanıyorum, bunun bir gerçeği çıkacak ve kitap olacak. Tabii şu an bunun için çok erken. Daha bu Fetö davası bir başlasın. İnsanlar dinlensin, asıl bombalar o zaman başlayacak. Çünkü onlara istinat edilen suçlamalar karşısında onlarda savunmaya geçecekler. Dolayısı ile kendilerine en yakın olan AK Partililer de tonga altına gidecek. Yani onlar hakkında atılan tüm suçlara onlar AK Parti’den ortak gösterecek. O zaman olaylar bir arap saçına dönecek. Hani o meşhur söz var ya, ‘’Ne istediniz de vermedik’’ işte bu söz bugün nasıl unutulmuyorsa, mahkemede ki Feto’cu sanıklar da bunu kullanacak. Yaptıksa birlikte yaptık. Şimdi onlar nerede, suç işledik ise birlikte işledik, onlarda bizle yargılansın diye ihbarda bulunacaklar. Yani ortalık tamamen karışacak. Kamuoyu da Feto ile Ak Parti arasında yaşananları duyacak. Karşı taraf tabii ki inkar edecek. Her kesim de birbirini karalayacak. Kim kazanacak sonuçta Türkiye kazanacak. Maskeler düşecek. Kirli ortaklıkda neler yapıldıysa su yüzüne çıkacak.

SON KURŞUNLAR ATILACAK

İşte final yaklaşırken, büyük bir sessizlik hakim. Bu iş burada bitecek mi? onu mahkeme süreci gösterecek. Ancak görünen köy kılavuz istemez misali. Her iki eski ortaklar birbirlerini suçlayacağı kesin. Hani derler ya, can havli ile kurtulmak için son kurşunlar atılır diye bütün kozlar masaya yatırılacak belki de kapılar arkasından da pazarlıklar yapılacak. Sonuçta her iki tarafta bir zamanlar aynı gemide yolculuk ediyordu, gemiden bir yolcu yoktu. Biri denize düşerken, ötekinin de paçasına sarılarak beraber düşürmek isteyecek. Bizlerde bunu izleyip göreceğiz. Türkiye bu süreci de umarım, kazasız belasız atlatır. Sonuçta her zaman her yer de Türkiye kazanmalı. Biz kazanmalıyız, onlar değil.

BEN İLK DEFA DUYDUM

15 Temmuz darbe girişimi teorileri hakkında çok şey ortaya atıldı, çok yazıldı demiştim. Belki atlamış olabilirim. Buradaki dedikodular arasında ise Recep Tayyip Erdoğan ordu içerisindeki Atatürk’cü ve ulusalcı kesimi yönlendirerek Feto’cu grup ile darbe yapmaya itmiş. Darbe başlayınca da Atatürk’çu ve ulusalcılar geri çekilerek onları yalnız bırakmışlar. Neden Atatürkçü’ler ya da ulusalcılar bunu kabul etmişler teorisinde ise Ergenokon ve Balyoz davalarında Feto’cular tarafında mağdur edilen kesimin rövanşını almakmış. Olabilir mi? Bunu mahkeme başlayınca öğreneceğiz.