ANTALYA merkezli 7 ilde düzenlenen ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltı sayısı 22’ye çıktı. Şüpheliler, dün sabah sağlık kontrolünden geçirildi. Cemaatin ‘Antalya bölge imamı’ olduğu iddia edilen avukat Hasan Tarık Ş.’nin aranmasına devam ediliyor.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerince Antalya merkezli olmak üzere İzmir, İstanbul, Sakarya, Mersin, Muş ve Şanlıurfa’nın da bulunduğu 7 ilde önceki sabah saatlerinde eşzamanlı operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında Antalya’da aralarında vakıf ve dersane yöneticileri ile iş adamlarının da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Akşam saatlerinde 2 kişinin daha gözaltına alınmasıyla toplam şüpheli sayısı 22 oldu.

Gözaltındaki Uluslararası Antalya Üniversitesi yönetiminden İbrahim D., işadamları Mehmet Menderes K., Yavuz K., Ramazan K., Abdi D., Ahmet S., Celil D., Cevdettin S., Cezmi A., Hüseyin B., Hüseyin K., İsmail Ş., Mehmet Ö., Mustafa K., Ramazan A., Ramazan Ö., Salih K., Şeref Ü., Tacettin K. ve Turhan N. ile emlakçılar Mustafa A. ve Halil E. bu sabah sağlık kontrolünden geçirildi.

Diğer yandan polis, Elif A. ile Tuba T. adlı kadınların da ifadesine başvurduktan sonra serbest bıraktı.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Sema Yazar Polikliniği’ne getirilen şüpheliler sırayla içeri alındı. Sağlık kontrolü sonrası yeniden araçlara bindirilen şüpheliler, tekrar Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Paralel devlet yapılanmasına bağlı vakıflara destek veren iş adamları ile bu vakıflarda çalışan yöneticilerin de aralarında bulunduğu zanlıların, ‘terör örgütü üyeliği’, ‘FETÖ/PDY kapsamında faaliyetlerde bulunmak’ suçlarından ifadelerinin alınacağı kaydedildi.

Cemaatin ‘Antalya bölge imamı’ olduğu iddia edilen avukat Hasan Tarık Ş.’nin aranmasına devam ediliyor.