İsveç’te bir zamanlar Fethullah Gülen cemaati çok kuvvetliydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde başlayan ve sonra da Cumhurbaşkanlığı döneminde de sürdüre geldiği Fethullah Gülen cemaatinden hesap sorma savaşı eski havayı yok etti. AK Parti ile Fethullah Gülen cemaati aynı kulvarda giderken ve aralarından hiç su sızmazken ve iktidar gücü Fethullah Gülen, cemaatini da tabandan güçlendiriyordu. Bu savaş sonunda, şimdi bu dengelerin dağıldığı açık seçik ortada. Fethullah Gülen, her yerde kan kaybı yaşıyor. Hakikaten Recep Tayyip Erdoğan, bitireceğim, dediği zaman onun karşısında kimse duramıyor. İsveç’te bu çevreye böyle yansıyorsa, dünyanın her yerinde ve Türkiye’de de böyledir. Fethullah Gülen’in cemaatinin yardım amaçlı altın bilezikli toplantıları artık mazide kaldı.
SEÇİM SONUÇLARI
EVLİYALIĞINI BİTİRDİ
Geçenlerde koyu AK Partili ancak bu birliktelik sırasında Fethullah Gülen cemaatına da yakın bir arkadaşım ile de sohbet ederken ilginç saptamalar elde ettim. Bu arkadaş bir Osmanlı İmparatorluğu hayranı, dinine bağlı, Osmanlı dönemine merak sardığı için o dönemin kitaplarını da çok okuyan birisi. Cemaat kültürünü de çok yakından biliyor. Recep Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen’in yolları ayrılmadan, yani sadet zincirinin devam ettiği yıllarda hayırlarını Fethullah Gülen, cemaatına yönlendiriyormuş. Bu ikili arasında melün savaş çıkınca o da yol ayrımında Fethullah Gülen Cemaati ile yollarını sonlandırmış. Aynı zamanda Fethullah Gülen’e olan saygısı ve sevgisinin de bittiğini söylüyor. Bir zamanlar, onu evliya gibi gördüğünü ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın onun hakkındaki açıklamalarıyla bu evliyalığını yitirdiği görüşünde olan arkadaş Fethullah Gülen’in evliyalığının da bittiği görüşünde. Bu arkadaş, cemaat içerisinde nerdeyse herkesin, Fethullah Gülen’e evliya gibi baktığını evliyaların dualarının tuttuğuna inandığını ancak 1 Kasım seçim sonuçlarının evliyanın beddualarının kabul etmediğini gösterdiği için bu evliyalığında bittiği görüşünde.
GÜLEN CEMAATİ İSVEÇ’TE
BÜYÜK DARBE ALDI
Tabii ki bu arkadaşın görüşlerine saygım var. Kendisine göre saptamaları doğru da olabilir. Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandan beri paralel yapı olarak nitelendirdiği ve her fırsatta inlerine girilecek, hesap sorulacak dediği cemaat İsveç’te de epey darbe aldı. İyi günlerde AK Parti gücü ile şaha kalkan Fethullah Gülen Cemaati ile işbirliği yaparak Stockholm’de yaptıkları Türk Şölenlerini hatırlıyorum. Dünyanın paraları savrularak yapılan şaşalı eğlenceleri, bu cemaat bağlantılı şenliklere Türk Hava Yolları kontenjanları kullanılarak eşleri ile cemaat ve AK Partililerin eşleri ile büyük heyetlerle Stockholm’e getirilerek İsveç sefasını yaptırıldığını gözlerimle görmüştüm. O günler renkli ve o kadar da şova yönelik günlerdi. İşte bazen insanlar efkârlandığında dostlukların hep çıkar ilişkileri ile eş koştuğunu söylerler. Bu her ideoloji de öyle.
AK PARTİ’YI
1 KASIM SEÇİM
ZAFERİ KURTARDI
Haziran seçimlerinde sandıktan istediğini bulamayarak tek parti iktidarını kurmaktan düşen AK Parti Kasım seçimleri öncesinde büyük buhranlar yaşamıştı. AK Parti’nin eski kurucularından partinin bel kemiklerinden Abdullah Gül ve Bülent Arınç, kamuoyuna her şeyin olabileceği yönünde mesajlar vermişlerdi. Eğer 1 Kasım seçimlerinde AK Parti, sandıktan zafer ile çıkmasaydı, bugün büyük bir olasılıkla AK Parti dağılacaktı. Bir zamanlar, AK Parti içinde bölünme olmaz, onlar ayrı bir siyasi kültür ve edepten geliyor anlayışı Kasım ayı öncesinde gelen siyasi açıklamalarda hiçte öyle olmadığını bize göstermişti. Bunları niçin söylüyorum, bir zamanlar bana Fethullah Gülen cemaati ile AK Parti yolları ayıracak deselerdi, inanmazdım. Çünkü İsveç’te süper bir dayanışma vardı. O günleri gören ve yaşayan bir insan olarak bu cenapta da ötekiler gibi çıkarlar ters düştüğü zaman öküz öldü, ortaklık bitti anlayışı varmış.
TAYYİP ERDOĞAN’I
ANCAK BİR OSMANLI
BİTİREBİLİR
Yine yazımın başındaki arkadaşın ilginç saptamalarına döneceğim. Osmanlı ve Recep Tayyip Erdoğan hayranı olan bu arkadaş, eğer Osmanlı Hanedanlığından birisi ortaya çıkarsa Recep Tayyip Erdoğan’ı bitirir diyerek ilginç bir beklentisini ortaya koydu. İmam Hatip Okullarının bir Osmanlı medresesi olduğunu eninde sonunda bir Osmanlı Hanedanı olan bir kişinin Türkiye’nin başına geçerek büyük Türkiye projesinin tamamlanacağını söyledi. Sanıyorum bu arkadaşın bu senaryosu 2023 hesapları için bazılarının hayallerini ve beklentilerini süslüyor. Bir de Osmanlı Hanedanı eksikti.