Ferrero Uluslararası Fındık Şirketi CEO’su Orhan Veli Oltan, “Ucuz fındık satın almak amacımız olamaz. Fındık fiyatının düşük olması üreticinin ilgisini azaltıp, tarım arazilerinin verimliliğini düşürecektir” dedi.

Düzce’de basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelen Ferrero Uluslararası Fındık Şirketi CEO’su Orhan Veli Oltan, açıklamalarda bulundu.En büyük önceliklerinin Türk fındığının kalitesinin artırılması olduğunu belirten Oltan, Karadeniz fındığının olmazsa olmazları olduğunu söyledi. Oltan, şöyle dedi:

“En büyük önceliğimiz yüksek kalite fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. İddia edildiği üzere fındığı en ucuz fiyattan satın almak hiçbir suretle bizim amacımız olamaz. Fındık fiyatının düşük olması üreticinin ilgisini azaltıp, tarım arazilerinin verimliliğini düşürecektir. Bu da gelecekte fındık üretiminde düşüşe neden olabilir. Bizim hedefimiz Ferrero Değerli Tarım Projesi ile üreticinin, bahçesinde iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırarak kaliteyi, verimi ve kazancını artırmasını sağlamaktır.”

‘ÇİN’E FINDIK İHRACATI ARTTI’

Türkiye’nin dünya fındık üretimi ve ihracatında lider konumda bulunduğunu belirten Oltan, “Türkiye, 1992 yılında 87 ülkeye ihracat yaparken bugün 112 ülkeye ihracat yapacak seviyeye ulaşmıştır. Son yıllarda yeni hedef pazar olan Çin’e 2002 yılında 613 ton fındık ihracatı yapılırken, ihracat rakamlarımızın bugün ulaştığı nokta 3 bin 500 tondur. Gururla belirtmeliyim ki; Ferrero Grubu’nun Çin’de yaptığı fabrika yatırımının, bu rakamların yükselmesine, Türkiye’den Çin’e yapılan fındık ihracatının artmasına çok büyük bir katkısı olmuştur” dedi.

‘REKOLTE AÇIKLAMADIK’

FERRERO ULUSLARARASI FINDIK SIRKETI CEOSU ORHAN VELI OLTAN, DUZCE'DE BASIN MENSUPLARIYLA IFTARDA BIR ARAYA GELDI. FOTO-TEZCAN SOLMAZ-DUZCE-DHA
FERRERO ULUSLARARASI FINDIK SIRKETI CEOSU ORHAN VELI OLTAN, DUZCE’DE BASIN MENSUPLARIYLA IFTARDA BIR ARAYA GELDI.
FOTO-TEZCAN SOLMAZ-DUZCE-DHA

Oltan, bugüne kadar Oltan Fındık tarafından herhangi bir rekolte duyurusu yapılmadığını belirterek, “Bugüne kadar bizim ağzımızdan kimse rekolte ilanı duymadı. Bundan sonra da duymayacak. Biz rekolte ilanının etik olmadığını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl rekolte ilan etmeyiz. Piyasaya zarar verir. Biz hiç rekolte ilanında bulunmadık. Ağzımızdan herhangi bir toplumda laf çıkmadı. Rekolte hakkında kendi içimizde konuştuk ama kamuoyuna rekolte bildirmedik. Bizim işimiz fındığı almak kullanmak ve tüketiciye yedirmek” dedi.

Oltan, tekel olmak gibi bir hedefleri de olmadığını söyleyerek, “Bu tamamen arz talebe ve rekolteye bağlı. Biz buna müdahale etseydik geçen yıl fındığı 15 liraya almazdık. Ben hiçbir şekilde ‘Gürcü fındığı alırım’ demedim. Bugüne kadar Gürcü fındığı almadık. Ama ‘5 sene sonra Gürcü fındığı alır mısınız?’ derlerse ona ‘hayır’ demem mümkün değil. Biz ticaretin gerçekten serbest olması gerektiğine inanıyoruz. Aksine insanlara saygı gösteriyoruz. Ama piyasa olmalı” dedi.